Floresan ve nonfloresan glaze ı̇şlemlerinin farklı CAD/CAM Cam seramik materyallerinin renk değişimi üzerine etkisinin ı̇ncelenmesi
Effect of Fluorescent and Nonfluorescent Glaze Processes on Color Change of Different CAD/CAM Glass Ceramic Materials
  1. Tez No: 765415
  2. Yazar: ZEYNEP ŞEN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA BAYINDIR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı yarı saydamlık değerlerine sahip lityum disilikatla güçlendirilmiş ve lösitle güçlendirilmiş CAD/CAM cam seramik materyallerine uygulanan farklı yüzey işlemlerinin renk değişimi üzerine etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Çalışmada her bir gruptan 30 adet olmak üzere toplam 120 adet 2 farklı CAD/CAM (IPS e.max CAD ve IPS Empress CAD) materyalinin 2 farklı yarı saydamlıkta (HT ve LT) blokları kullanılmıştır. Blok halindeki CAD/CAM cam seramik materyalleri 7x7x0,6 mm boyutlarında olacak şekilde su jet cihazı (DWJ1525- FA; Dardi International Corporation, Nanjing, China) kullanılarak kesilmiştir. Her bir grup kendi içerisinde 3 alt gruba ayrılarak farklı yüzey işlemleri (polisaj, floresan ve nonfloresan glaze) uygulanmıştır. Yüzey işlemleri öncesinde ve sonrasında tüm örneklerin renk ölçümü gri bir arka plan üzerinde EasyShade® Advance 4.0 (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) cihazı ile yapılarak L*, a*, b* değerleri kaydedilmiş ve CIEDE2000 (Comission Internationale de L'Eclairage) formülü kullanılarak ΔE00 değerleri elde edilmiştir. Elde edilen veriler varyans analizi ile incelenmiş, gruplar arasındaki farklılığın karşılaştırılmasında Post Hoc testleri kullanılmıştır. Ayrıca yüzey işlemleri sonrasında gruplar için ortalama L*, a* ve b* değerleri kaydedilerek her bir grup çifti arası ΔE00 renk farkını hesaplamak için kullanılmıştır. Bulgular: Farklı yüzey işlemleri uygulanan CAD/CAM cam seramik materyalleri için ΔE00 değeri materyal tipi, yarı saydamlık ve yüzey işlemlerinin üçlü interaksiyonlarından etkilenmemektedir (p>0,05). İkili interaksiyonlarda ise materyal tipi-yüzey işlemi etkileşimlerinin önemli (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to examine the color changes of CAD/CAM glass ceramic materials reinforced with lithium disilicate and reinforced with leucite with different translucency values which is applied to different surface treatments. Material and Methods: In the study, 2 different CAD/CAM (IPS e.max CAD and IPS Empress CAD) materials with two different translucency (HT and LT) blocks, 30 sample from each group, for a total of 120 sample, were used. Blocks CAD/CAM glass ceramic materials were cut into 7x7x0.6 mm dimensions using a water jet device (DWJ1525-FA; Dardi International Corporation, Nanjing, China). Each group was divided into 3 subgroups and different surface treatments (polishing, fluorescent and nonfluorescent glaze) were applied. Color measurment of all samples was made before and after applying the surface treatment by using EasyShade® Advance 4.0 (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) device on a gray background, L *, a *, b * values were recorded and ∆E00 values were obtained by using the formula CIEDE2000 (Comission Internationale de L'Eclairage). Post Hoc tests were used to compare the differences between the obtained data, analysis of variance and the thinned groups. In addition, after surface treatments, the average L*, a* and b* values were recorded for the groups and used to calculate the ∆E00 color difference between each pair of groups. Results: For CAD/CAM glass ceramic materials with different surface treatments, the ∆E00 value is not affected by material type, light transmittance and the triple interactions of surface treatments.