Covid-19 pandemisi döneminde Türkiye'de dönüşen sinema izleyicisi: Netflix üzerine bir inceleme
Cinema audience transformed in Turkey during the Covid-19 pandemic: A review on Netflix
- Tez No: 765440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ MURAT KIRIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
2019 yılının sonunda Çin'de başlayıp tüm dünyaya yayılan Covid-19 pandemisi berberinde birçok durumu etkilemiştir. Salgının küresel sistemleri değiştireceği tartışmasının ortasında insanların günlük yaşamları tepeden tırnağa evrimleşmiştir. Hayatın birçok alanında değişiklikler getiren pandemi, tüketici davranışlarını da etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Birçok kamusal alanın kapatıldığı pandemi döneminde evde kalmaya zorlanan birey, sosyalleşebilmek için çareyi dijital platformlarda bulmuştur. Dijitalleşen dünyada sosyalleşmenin kamusal bir alanı olan sinema salonunun dönüşümü Covid-19 ile farklı bir boyut kazanmıştır. İzleyiciler artık başka mecradadır ve kendilerini dijital platformlardan biri olan Netflix'te var ederek platformun yaydığı izleme kültürüne geçiş yapmıştır. Netflix'in pandemi döneminde abone sayısında yaşanan artış da bu durumun altını çizer niteliktedir. Bu bağlamda Covid-19 hem sinema sektörünü hem de sinema salonu kültürünü etkilemiş ve bu bakımdan dönüşen Türkiye'deki sinema izleyicisinin konumu mühim görülerek önemli bir akademik araştırma alanı haline gelmiştir. İleride yeni salgın hastalıkların ve pandeminin olup olmayacağı belli olmasa dahi bireyin alışkanlıklarının değişip dönüşüme uğrayacağı ve sektörlerin de etkileneceği birçok durumun ortaya çıkması olağan bir gerçektir. Çalışmada Covid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında yaşanılan karantina süreci ve gelişen dijital sinemayla birlikte sinema izleyicisinin yaşadığı değişim incelenmiş, izleyicinin pandemi öncesi ve sonrasında sinema salonuna bakış açısı, gitme sıklığı Netflix kullanımlarıyla birlikte analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Numerous circumstances have been impacted by the Covid-19 pandemic, which began in China at the end of 2019 and expanded worldwide. The way people live their daily lives has changed drastically, despite the argument that the pandemic will modify international systems. Consumer behaviour has been altered by the pandemic, which brought about changes in many aspects, and is still having an impact. The person compelled to stay at home, found the solution on digital platforms to socialize when many public areas were shut down. Covid-19 has added dimension to the development of the cinema, which in the digital age serves as a public venue for social interaction. Viewers are now on a different channel and have transitioned to the watching culture spread by the platform by presenting themselves on Netflix. In this context, Covid-19 has affected the cinema industry and movie theatre culture. Therefore, the position of the cinema audience in Turkey has become an important academic research area. Even while it is uncertain whether there will be new epidemics and pandemics in the future, it is fact that several circumstances will develop that cause individual behaviours to alter and sectors to be impacted. In this study, the quarantine process that was involved in the fight against Covid-19, the change that viewers experienced because of the development of digital cinema, viewer's perspective of movie theatre before and after the pandemic, and the frequency of going to movie theatres were analyzed along with their Netflix usage.