Endometrioma tanısı alan hastaların servikal sürüntülerinde spektroskopik değişimlerin saptanması
Detection of spectroscopic changes in the cervical swabs of patients diagnosed with endometrioma
- Tez No: 765639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT GÖRKEM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu araştırma ile endometrioması olan kadınlarda servikal sürüntü örneklerinde Fourier dönüşümlü kızılötesi spektroskopi (Fourier transform infrared spectroscopy - FTIR) bulgularının sağlıklı kontrollere göre farklılık gösterip göstermediğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Endometrioma tanısı ile takip edilen 52 hasta ile jinekolojik yakınması veya tanısı konulmuş jinekolojik bir hastalığı olmayıp rutin servikal sürüntü taraması için polikliniğe başvuran 52 sağlıklı kadın araştırmaya dahil edilmiştir. Katılımcılardan sitobrush ile Pap smear alınmasını takiben pamuklu çubuk vasıtasıyla sürüntü örnekleri alınmıştır. Örneklerin FTIR spektrumları zayıflatılmış toplam yansıma (attenuated total reflectance - ATR) yöntemi ile 4000-600 cm-1 aralığında kaydedilmiştir. Bulgular: Analiz sonucunda elde edilen örnek spektrumları görsel olarak morfolojik yönden incelenerek dalga paternleri yönünden benzerlik gösteren spektrumlara sahip örnekler istatistik analiz için seçilmiştir. İstatistiksel analize endometrioma grubundan 24 ve kontrol grubundan 20 katılımcının örnek spektrumları dahil edilmiştir. 2350 cm-1 'de karbondioksit molekülünü yansıtan tepe ve 1050 cm-1 'de oligosakkarid ve polisakkarid içeriğini yansıtan tepe altında kalan alanların ortalama değerlerinin endometriozis grubunda, sağlıklı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı ölçüde daha fazla olduğu bulunmuştur (sırasıyla U= 151,0, P < 0,05 ve U= 154,0, P < 0,05). Lipid, yağ asidi, protein, nükleik asit, fosforile protein ve fosfolipid bileşenlerini yansıtan dalga numaralarında tepe altında kalan alanlarda gruplar arası anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç: Servikal sürüntü örneklerinin FTIR spektroskopisinin, endometriomanın neden olduğu moleküler değişiklikler hakkında bilgi verme potansiyeline sahip olduğu düşünülebilir. FTIR spektroskopinin tanıda kullanımı için daha fazla bilimsel veriye ve daha büyük bir örneklemde, cerrahi yolla tanı konulmuş endometrioma vakalarının dahil edildiği, ileri kemometrik analizlerin sürece eklendiği araştırmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate whether the Fourier transform infrared spectroscopy (FTIR) findings in cervical swab samples from women with endometrioma differ from healthy controls. Material and Methods: 52 patients who were followed up with the diagnosis of endometrioma and 52 healthy women who did not have a gynecological complaint or diagnosed gynecological disease and applied to the outpatient clinic for routine cervical swab screening were included in the study. After taking the Pap smear from the participants with a cytobrush, swab samples were taken with a cotton swab. The FTIR spectra of the samples were recorded in the range of 4000-600 cm-1 with the attenuated total reflectance method. Results: Sample spectra obtained from the analysis were visually examined morphologically, and samples with similar spectra in terms of wave patterns were selected for statistical analysis. Specimen spectra of 24 participants from the endometrioma group and 20 participants from the control group were included in the statistical analysis. The mean values of the peak reflecting the carbon dioxide molecule at 2350 cm-1 and the areas below the peak reflecting the oligosaccharide and polysaccharide content at 1050 cm-1 were found to be statistically significantly higher in the endometriosis group than in the healthy control group (respectively, U= 151.0, P < 0.05 and U=154.0, P < 0.05). However, there was no significant difference between the groups below the peak in wave numbers reflecting lipid, fatty acid, protein, nucleic acid, phosphorylated protein, and phospholipid components. Conclusion: It can be thought that FTIR spectroscopy of cervical swab samples can provide information about the molecular changes caused by endometrioma. For the use of FTIR spectroscopy in the diagnosis, there is a need for more scientific data and studies involving surgically diagnosed endometrioma cases in a larger sample and adding advanced chemometric analyzes to the process.