Synthesis of metallic particles with anisotropic morphologies via solidification path
Katılaşma yöntemi ile anizotropik morfolojide metalik parçacık sentezi
- Tez No: 765706
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİMGE ÇINAR AYGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Alaşımların morfolojisi, katılaşmanın kinetiğine ve termodinamiğine bağlıdır. Bu fenomenler ile büyük ölçekte üretilen alaşımların mikro yapısı arasındaki ilişki biliniyor olsa da, parçacık morfolojileri üzerindeki etkileri çok az çalışılmıştır. Parçacıklar, çekirdeklenme ve katılaşma olaylarının incelenmesi için iyi bir model sistemdir çünkü bireysel çekirdeklenme bölgelerini izole etmek veya büyük ölçekte üretilen alaşımlara kıyasla çok daha az katalitik bölgeye sahip parçacıklar elde etmek mümkündür. Bu, çok büyük aşırı soğuma değerleri elde etmeyi mümkün kılar. Bu tür parçacıklar, basit fiziksel yöntemler kullanılarak büyük ölçekte üretilebilir. Katalitik bölgelerin gücü ve dağılımı doğrudan gözlemlenebilir olmasa da, parçacıklar üzerinde büyük ölçekli işlemlerle modifiye edilebilir, bu da katılaşma olayının kontrollü gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Aşağıdan yukarıya yöntemlerle üretimi zor olan Janus parçacıkları gibi farklı parçacık morfolojileri bu yaklaşımla üretilebilir. Bu tezde, termal geçmiş, ortamın oksijen içeriği ve soğutma hızı gibi katılaşma parametrelerinin modifikasyonu ile Janus ve diğer farklı simetrik olmayan morfolojilere sahip parçacıklar üretilmiştir. Bu tür parçacıklar tutarlı bir şekilde gram ölçeğinde elde edilmiştir. Daha da karmaşık anizotropik morfolojilerin üretimi ve büyük miktarda bu tür parçacık gerektiren uygulamalar, parçacık tasarımına yukarıdan aşağıya bir yaklaşımla mümkün kılınabilir.
Özet (Çeviri)
The morphology of alloys is dependant on the kinetics and thermodynamics of solid ification. While the relation between these phenomena and the microstructure of bulk alloys is known, their effects on particle morphologies has scarcely been studied. Particles are an exceptional model system for the study of nucleation and solidification phenomena because it is possible to isolate individual nucleants, or obtain systems with far less catalytic sites compared to bulk alloys. This makes it possible to obtain undercooling values orders of magnitude greater in comparison to bulk alloys. Large quantities of such particles can be produced with simple physical methods. The potency and distribution of catalytic sites, while not directly observable, can be modified with large scale treatments on particles, making it possible to control the stochasticity associated with the aforementioned events. Distinct particle morphologies, such as Janus particles, the production of which are nontrivial with bottom up methods, can be produced by this approach. In this thesis, by the modification of the solidification parameters, including thermal history, oxygen content of the environment and cooling rate, particles with Janus, Triblock Janus and other distinct morphologies are produced. While the underlying mechanisms are complex, such particles are consistently obtained in the gram scale. Production of even more complex anisotropic morphologies, and the realisation of applications requiring a large amount of such particles are made possible with a top-down approach to particle design.