Edirne ilinde Aile Sağlığı merkezinde görev yapan aile hekimlerinin seyahat sağlığı hakkında bilgi ve farkındalık araştırması
Investigation of knowledge and awareness levels of family physicians in Edirne city about travel medicine
  1. Tez No: 765943
  2. Yazar: MURAT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTORA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bizim bu çalışmadaki amacımız Edirne ilinde aile sağlığı merkezinde görev yapan aile hekimlerinin seyahat sağlığı hakkındaki bilgi ve farkındalıklarını araştırmaktır. Çalışmamız 20 Ocak 2022-20 Mart 2022 tarihleri arasında Edirne ilindeki aile sağlığı merkezlerinde aile hekimi olarak görev yapan ve çalışmaya katılmayı kabul eden 117 aile hekimine yüzyüze görüşme tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel olarak planlanan çalışmada veriler katılımcılara, sosyodemografik özellikleri ve kişisel bilgileri içeren 16 soru ve araştırmacılar tarafından literatür taranarak hazırlanmış seyahat sağlığı ile ilgili 21 sorudan oluşan anket formu uygulanarak toplanmıştır. Katılımcıların %41,9'u (n=49) kadın olmakla birlikte ortalama yaş 46,05±7,90 olarak bulunmuştur. Katılımcıların seyahat sağlığı ile ilgili bilgilerini en çok %64,1 ile internet ve %52,1 ile tıp fakültesinden elde ettiği tespit edilmiştir. Çalışmamızdaki katılımcıların %66,7'si daha önce seyahat sağlığı danışmanlığı verdiğini belirtmiştir. Katılımcıların %37,7'si seyahat sağlığı konusundaki bilgilerinin yeterli olduğunu düşünürken, %30,7'sinin bu konudaki bilgi düzeyini yeterli bulmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların daha önce seyahat sağlığı danışmanlığı vermiş olma durumları ile bilgi sorularına verdikleri doğru cevap sayısı arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu. Hekimlerin cinsiyetleri, medeni halleri, aile hekimi olarak çalışma süreleri, uzmanlık eğitimi alma durumları, yurt dışı seyahati yapmış olmaları ve seyahat sağlığı konusundaki bilgi düzeylerini yeterli bulma durumları ile bilgi sorularına verdikleri doğru yanıtlar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı. Hekimlerin seyahat sağlığı ile ilişkili bazı konularda bilgi düzeylerinin yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Tıp fakültesi ve aile hekimliği uzmanlık eğitimine seyahat sağlığı konusuna verilen önemin arttırılması bu konudaki eksikliklerin giderilmesine yardımcı olacak ve aile hekimliğinin en önemli ilkelerinden koruyucu sağlık hizmetlerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to investigate the knowledge and awareness of family physicians working in the family health centers in Edirne about travel health. Our study was applied to 117 family physicians, who worked as family physicians in family health centers in Edirne between 20 January 2022 and 20 March 2022, and agreed to participate in the study, using face-to-face interview technique. In this descriptive and cross-sectional study, data were collected by applying a questionnaire consisting of 16 questions containing sociodemographic characteristics and personal information to the participants and 21 questions about various issues of travel medicine prepared by the researchers by scanning the literature. Of the participants 41.9% (n=49) were female the mean age of the participants was 46.05±7.90 years. The main source of knowledge for most physicians about travel health was the internet 64.1% and the medical school 52.1%. 66.7% of the participants in our study provided pre-travel health advice. While 37.6% of the participants thought that their knowledge on travel health was sufficient, it was determined that 30.7% did not find the level of knowledge on this subject sufficient. A statistically significant relationship was found between the participants' previous travel health consultancy and the number of questions they answered correctly from the knowledge questionnaire. There was no statistically significant difference between the physicians' gender, marital status, working time as a family physician, their status of receiving specialty training, having traveled abroad, and finding their level of knowledge about travel health sufficient and their correct answers to the knowledge questions. It has been determined that the level of knowledge of physicians on some issues related to travel health is not sufficient. Increasing the importance given to travel health in medical school and family medicine specialty education will help to eliminate the deficiencies in this subject and will contribute to preventive health services, one of the most important principles of family medicine.