Coğrafi Bilgi Sistemleri kullanarak Avrupa kırmızı orman karıncasının (Formica pratensis Retzius,1783) Türkiye'deki dağılımının haritalanması, sürdürülebilir koruma planı ve izleme programının yürütülmesi
Mapping the distribution of the European red wood ant (Formica pratensis Retzius, 1783) in Turkey using geographic information systems, implementation of sustainable conservation plan and monitoring program
- Tez No: 766465
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇAMLITEPE, PROF. DR. VOLKAN AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Peyzaj Mimarlığı, Biology, Forestry and Forest Engineering, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu çalışmada Avrupa Kırmızı Orman Karıncasının (Formica pratensis) Türkiye'deki tek dağılım alanı olan Trakya bölgesindeki popülasyonu iki yıl süresinde tespit edilerek yuvalar kayıt altına alınmıştır. İki yıl süreyle gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile Kırklareli ve Edirne illerinde 60 yeni yuva tespit edilirken literatürde kaydı bulunan aktif 22 yuva da bu çalışmaya dahil edilerek toplam 82 yuva üzerinde çalışılmıştır. Çalışma sürecinde 10 yuvanın yok olduğu tespit edildiğinden güncel olarak aktif 72 yuva bulunmaktadır. İki yıl süresince izlenen yuvalarda yapılan ölçümler ile gözlem verileri ile her bir yuva için yuva kartı oluşturulmuştu. Yapılan analizler ile yuvaların; optimum dağılış gösterdiği yükselti basamağının 300-600 m arasında ve 0-200 m suya yakınlık mesafesinde olduğu, ağırlıklı olarak ziraat alanı vasfında olan tarla ya da orman içi açıklık alanlarda inşaa edildiği, B formlu yuvanın en sık gözlemlenen yuva morfolojisi olduğu, yuvaların ağırlıklı olarak güney ara ve ana yönlere bakan bakılarda kurulduğu, koloni bireylerinin meşe ve böğürtlen türlerini yoğun şekilde ziyaret ettiği ve Trakya popülasyonunun %95 oranında monodom yuva oluşturma eğiliminde olduğu kayıt altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the population of the European Red Forest Ant (Formica pratensis) in the Thrace region, which is the only distribution area in Turkey, was determined for two years and the nests were recorded. While 60 new nests were identified in Kırklareli and Edirne provinces through field studies carried out for two years, 22 active nests recorded in the literature were included in this study and a total of 82 nests were studied. There are currently 72 active nests, as 10 nests were found to be destroyed during the working process. A nest card was created for each nest with the measurements made in the nests monitored for two years and the observation data. With the analyzes made, the nests; the optimum distribution is between 300-600 m and 0-200 m close to water, it is mainly built in fields or forest clearings that are agricultural areas, B-shaped nest is the most frequently observed nest morphology, nests are predominantly located in the south. It has been recorded that it was established in intermediate and main directions, colony individuals visited oak and blackberry species intensively, and the Thrace population tended to form monodom nests at a rate of 95%. The relationship between the morphological characteristics of the ants (NHLI, NBH, LBH and HW) and the nest altitude data, the distance of the nests to the water source and the forest areas was tested with Spearman rank correlation analysis, and weak graded reverse correlation between the averages of the NPH data and the nest altitudes at 95% confidence interval.