Mozaik tekniği ve uygulamalar
Mosaic technique and applications
- Tez No: 766627
- Danışmanlar: DOÇ. MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnsanlar yerleşik düzene geçtikten sonra, içinde bulunduğu mekânı güzelleştirme isteği günümüzde kadar devam etmiştir. İnsanlar temel ihtiyaçlardan sonra içinde yaşadığı ortama güzellik katmaya başlamıştır. Bu estetik dokunuşların içinde yer alan mozaik tekniği geçmişten gelen geleneksel alt yapısıyla günümüz teknolojisi, fikirleri ve becerilerinin gelişmesiyle hala kamusal, özel, iç ve dış mekân, dinsel mekân fark etmeksizin kullanılabilen bir tekniktir. Günümüze kadar ulaşabilmiş modern yapısını bozulmadan koruyabilmiş nadir sanat dalları arasındadır. Tek başına anlam ifade etmeyen küçük parçaların yan yana kullanımıyla ortaya çıkan bu teknik mozaik olarak isimlendirilir. Mozaik tekniğinin tek bir malzemesinin olmaması mozaik sanatçılarına sınırsız özgürlük hakkı tanımaktadır. Antik çağlarda sadece doğada bulunan malzemelerle oluşturulabiliyorken günümüzde seramik, cam, mermer, ahşap, kâğıt ve kumaş başta olmak üzere birçok malzeme kullanılarak oluşturulabilir. Mozaik tekniğinin genel anlamda kullanım alanları düz zemin üzerine oluşturulan resimsel anlatım biçimidir. Çağdaş sanat sonrasında üç boyutlu mozaik eserler hızla üretilmeye devam etmektedir. Seramik mozaiklerin sıkça tercih edilesinin başlıca sebepleri ise tüm koşullarda diğer mozaiklere göre daha uzun ömürlü olması ve kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Bu araştırmada; mozaik tekniğinin gelişim serüveni içerisinde, üç boyutlu seramik mozaiklerin üretime uygun hale getirilmesi, mozaik tekniğiyle çalışma prensiplerine uygun çalışmaların yapılması ve yüzyıllardır günümüze kadar gelen bu teknik farklı uygulama teknikleriyle ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
After people settled down, the desire to beautify the place they live in has continued until today. After basic needs, people started to add beauty to the environment they live in. The mosaic technique, which is included in these aesthetic touches, is a technique that can still be used in public, private, indoor and outdoor spaces, religious spaces, with the development of today's technology, ideas and skills with its traditional infrastructure from the past. It is among the rare branches of art that has survived to the present day and preserved its modern structure intact. This technique, which is created by the side-by-side use of small pieces that do not make sense on their own, is called mosaic. The lack of a single material of the mosaic technique gives the mosaic artists the right to unlimited freedom. While it could only be created with materials found in nature in ancient times, today it can be created using many materials, especially ceramics, glass, marble, wood, paper and fabric. The general usage areas of the mosaic technique are the pictorial expression form created on a flat ground. After contemporary art, three-dimensional mosaic works continue to be produced rapidly. The main reasons why ceramic mosaics are frequently preferred are that they have a longer life than other mosaics in all conditions and provide ease of use. In this study; In the development adventure of the mosaic technique, making three-dimensional ceramic mosaics suitable for production, working in accordance with the principles of working with the mosaic technique and this technique that has been coming for centuries will be discussed with different application techniques.