Türk ve İsviçre hukukunda karşılaştırmalı olarak yoksulluk nafakası
Comperative study of the poverty alimony in Turkish and Swiss law
- Tez No: 766756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Hukukumuzda aile özel bir öneme sahiptir. Kanun koyucu aileye vermiş olduğu büyük önemi, Medeni Kanunda aile kurumuna ayrıntılı yer vererek açıkça göstermiştir. Aile, temelde evlilik akdinin kurulmasıyla oluşan bir yapıdır. Toplumda ve hukuk düzeninde arzu edilen evliliklerin ömür boyu sürmesidir. Ancak, her evlilik umulanın aksine ölümle sona ermeyebilir. Eşlerin artık devam ettirmek istemedikleri bir evliliğe mahkûm kalmalarını engellemek için Medeni Kanun'da boşanma kurumuna yer verilmiştir. Evliliğin sona ermesiyle birlikte eşler arasındaki manevi ve maddi ilişki sona erer. Boşanmanın mali sonuçlarından biri ise, yoksulluk nafakasıdır. Yoksulluk nafakası Türk Medeni Kanunu'nun Yoksulluk Nafakası başlığı taşıyan 175'inci maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre, boşanma dolayısıyla yoksulluğa düşecek olan taraf, boşanmada daha ağır kusurlu olmamak şartıyla karşı tarafın ekonomik gücü nazarında süresiz nafaka isteme hakkına sahiptir. Yoksulluk nafakası düzenlemesi, sürekli olarak uygulama ve öğretide eleştirilerin odağında olmuştur ve halende varlığı, amacı ve süresi tartışılmaktadır. Yoksulluk nafakası temellerini İsviçre Medeni Kanunu'nun 125'inci maddesinden almaktadır. Yoksulluk nafakasının Türk ve İsviçre hukukundaki düzenleniş şekilleri karşılaştırmalı olarak incelenerek, nafaka bakımından ortaya çıkan benzerlik ve farklılıklar irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Family holds a special place in our law. The Turkish legislator explicitly emphasized how much importance he attached to the family by giving place to detailed regulations for the family in the Civil Code. A family is fundamentally a unit formed by the foundation of marriage. The desired thing in society and the legal order is that marriage continues for a lifetime. However, not all marriages end in death, contrary to expectations. Divorce is regulated by the Civil Code to prevent spouses from being forced to remain in a marriage they no longer desire to continue. With the dissolution of a marriage, the emotional and financial relationships between spouses end. Poverty alimony is regulated in Article 175 of the Turkish Civil Code, titled Poverty Alimony. Accordingly, the party who will experience poverty due to the divorce may request alimony proportionally to the economic power of the other party for an indefinite period, as long as he has not faulted more than his spouse. In practice and doctrine, poverty alimony has consistently raised objections regarding its existence, purpose, and duration. The poverty alimony is rooted in Article 125 of the Swiss Civil Code, which regulates post-marital maintenance. In this thesis, the alimony of poverty in Turkish and Swiss law will be compared, and the similarities and differences in alimony in both law systems will be examined.