Hepatosellüler karsinoma ve kolon kanser hücrelerinde miR-105-5p'nın etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of miR-105-5p in hepatocellular carcinoma and colon cancer cells
- Tez No: 766799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN SAYGIDEĞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Son yıllardaki gen ekspresyon çalışmaları kanser hücrelerinde çarpıcı bir şekilde değişikliğe uğramış miRNA ekspresyonlarına dikkat çekmektedir. miRNA'lar hedefledikleri genin karakterine göre tümör baskılayıcı veya onkogen bir özellik gösterebilmektedirler. Bir miRNA olan miR-105'in de kanser tipine göre tümör baskılayıcı yada onkogen olarak işlev gördüğü bilinmektedir. Araştırmamızda miR-105-5p'nin kolon ve hepatosellüler karsinomadaki (HCC) etkisini incelemek amacıyla; HCT116 ve Huh7 hücrelerine miR-105-5p- mimic, inhibitör ve negatif kontrolün transfeksiyonu gerçekleştirildi. miR-105- 5p'nin transfeksiyonunun; HCT116 ve Huh7 hücre hatlarında; hücre proliferasyonuna, koloni oluşumuna, invazyonuna, hTERT, p21 ve p53 ekspresyonuna nasıl bir etkisi olduğu araştırıldı. miR-105'in downregülasyonunun HCC de kolonileşmeyi azalttığını upregülasyonunun ise HCT116 da kolonileşmeyi ve hTERT, p53, p21 genlerinin ekspresyonlarını azalttığı gözlemlendi. Ancak Huh7 hücrelerinde miR-105-5p'nin downgülasyonu hTERT ve p53'ün ekspresyonlarını azalttı. Ayrıca miR-105-5p'nin downregülasyonu ise her iki hücre hattının da proliferasyonunu arttırdı. Son olarak miR-105-5p'nin ekspresyonunun artışı hem Huh7 hem de HCT116 hücrelerinde kolonileşmeyi arttırmıştır. Ayrıca miR-105-5p'nin inhibisyonu her iki hücre hattında da proliferasyonunun artmasına neden olmuştur. Ek olarak transfeksiyon işleminin gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmek amacıyla transfekte Huh7 ve HCT116 hücrelerinde miR-105-5p ve let-7c gen ekspresyonları kontrol edildi ancak sonuç alınamadı.
Özet (Çeviri)
Gene expression studies in recent years have drawn attention to strikingly altered miRNA expressions in cancer cells. miRNAs can show a tumor suppressor or oncogene feature depending on the character of the gene they target. It is known that mir-105, a miRNA, also functions as a tumor suppressor or oncogene, depending on the cancer type. In our study, in order to examine the effect of miR-105-5p in colon and hepatocellular carcinoma (HCC); HCT116 and Huh7 cells were transfected with miR-105-5p-mimic, inhibitor and negative control. Transfection of miR-105-5p; In HCT116 and Huh7 cell lines; Its effects on cell proliferation, colony formation, invasion, hTERT, p21 and p53 expression were investigated. It was observed that downregulation of miR-105 reduces colonization in HCC, while upregulation reduces colonization in HCT116 and expression of hTERT, p53, p21 genes. However, downregulation of miR-105-5p in Huh7 cells decreased the expression of hTERT and p53 In addition, downregulation of miR-105-5p increased the proliferation of both cell lines. Finally, increased expression of miR-105-5p increased colonization in both Huh7 and HCT116 cells. In addition, inhibition of miR-105-5p resulted in increased proliferation in both cell lines. In October, the expression of miR-105-5p and let-7c genes were checked in transfected Huh7 and HCT116 cells to check whether the transfection process had occurred, but no results were obtained.