Implementation of bender elements in an automated triaxial testing system for measuring clay structure restoration by consolidation
Konsolidasyon yoluyla kil yapısı restorasyonunun ölçümü için otomatik üç eksenli test sisteminde bükme elemanlarının kullanılması
- Tez No: 767212
- Danışmanlar: PROF. DR. THOMAS C. SHEAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Northeastern University
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Yumuşak zeminler için, numune alma, numune hazırlama ve test etme sırasında meydana gelen toprak yapısal bozulma seviyesi, test sonuçlarını önemli ölçüde etkiler. Konsolidasyonun, yumuşak bir zemin yapısını eski haline getirmek veya yaklaşık bir değere ulaşmak için birincil araç olduğu gösterilmiştir. Bu restorasyonun miktarı, çeşitli test aşamalarından önce ve sırasında ölçülen kayma dalgası hızı değerleri karşılaştırılarak belirlenebilir. Kayma dalgası hızı, piezoseramik plakalardan oluşan bükme elemanları tarafından üretilir ve alınır. Üç eksenli test sistemine bükme elemanları yerleştirildiğinde, devam eden bir üç eksenli test sırasında tahribatsız test sağlanır. Bu araştırmada bükme elemanları, Landon (2004) tarafından geliştirilen yöntemler kullanılarak otomatik bir üç eksenli aparat (GeoTAC TruePath™ Otomatik Gerilme Yolu Sistemi) içine yerleştirilmiştir. Biri geleneksel tüp örneklemesi kullanılarak, diğeri ise Sherbrooke tipi blok örnekleme kullanılarak örneklenen, değişen yapı derecelerine sahip iki farklı toprak tipi, numune alma ve budama işleminden sonra yeniden konsolidasyonun toprağın yapısını nasıl etkilediğini bükme elemanları tarafından iletilen ve alınan bir kayma dalgası değerleri de hesaba katılarak test edilmiştir. Bükücülerin uyarılması ve ortaya çıkan kesme dalgası iletimini ölçmek ve analiz etmek için MatLab tabanlı bir program kullanılmıştır. Testin başındaki ve sonundaki kayma dalgası hızı sonuçları karşılaştırılarak, çeşitli test aşamalarının bir sonucu olarak zemin yapısındaki değişiklik çıkarılmıştır. Sonuçlar, karşı basınç ve konsolidasyon aşamalarının kayma dalgası hızı değerlerinin geri kazanılmasına yardımcı olduğunu ve kayma fazının, nispeten yüksek kayma fazı sonu gerilmelerinde bile yapıyı yalnızca marjinal olarak bozduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
For soft soils, the degree of soil structure and level of de-structuration occurring during sampling, specimen preparation and testing significantly affect the test results. Consolidation has been shown to be a primary means for restoring a soft soil's structure, or an approximation of that structure. The amount of this restoration can be quantified by comparing the measured shear wave velocity values before and during various test phases. Shear wave velocity is generated and received by bender elements that are composed of piezoceramic plates. When bender elements are inserted into triaxial testing system, they provide non-destructive testing during an ongoing triaxial test. In this research, bender elements are implemented in an automated triaxial apparatus (the GeoTAC TruePath™ Automated Stress Path System) using methods developed by Landon (2004). Two different soil types, one sampled using conventional tube sampling and one using Sherbrooke-type block sampling, with varying degrees of structure were tested to assess how reconsolidation affects the structure of the soil after sampling and trimming by monitoring the change in the travel time of a shear wave transmitted and received by bender elements. A MatLab-based program was used to actuate the excitation of benders, and measure and analyze the resulting shear wave transmission. By comparing shear wave velocity results at the beginning and the end of the test, the change in the soil structure as a result of various test phases can be inferred. The results show that the back pressure and consolidation phases help to restore the shear wave velocity values and the shearing phase only marginally degrades the structure, even at relatively high, end-of-shear-phase strains.