Artrit nedeniyle yatırılarak tedavi edilen hastaların etiyoloji nedenleri, klinik bulguları ve tedavileri
Etiological causes, clinical findings and treatments of patients which were treated in the hospital with the diagnosis of arthritis
- Tez No: 767431
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Artrit Nedeniyle Yatırılarak Tedavi Edilen Hastaların Etiyolojik Nedenleri, Klinik Bulguları ve Tedavileri Amaç: Çalışmamızda, hastanemiz Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Servislerine artrit nedeniyle yatırılarak takip ve tedavi edilen hastaların etiyolojisi, klinik bulgularının ve tedavilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak tasarlanan bu çalışmaya Nisan 2018– Nisan 2022 tarihleri arasında Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları servisinde artrit nedeniyle takip ve tedavi edilen 1 ay-18 yıl yaş aralığındaki 57 hasta dahil edilmiştir. Hasta verileri, hasta dosyaları ve hastane veri tabanı sistemi üzerinden toplanmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 130,15±60,82 ay idi. Hastaların 32'si (%56,1) erkek, 25'i (%43) kız idi. Artritin %29,8'i enfeksiyöz, %42,1'i postenfeksiyöz ve %28,1'i romatizmal-inflamatuar kaynaklı idi.
Özet (Çeviri)
Etiological Causes, Clinical Findings and Treatments of Patients which were Treated in the Hospital with the Diagnosis of Arthritis Aims: In our study, the patients who were admitted to the Child Health and Diseases Clinic of our hospital due to arthritis, it was aimed to evaluate demographic, clinical, laboratory and imaging findings. Method: This retrospectively designed study included 57 patients aged 1 month-18 years, who were followed up and treated for arthritis in Adana City Training and Research Hospital Pediatrics Service between April 2018 and April 2022. Patient data were obtained from patient files and hospital database system. Results: The mean age of the patients was 130.15±60.82 months. Thirty-two (56.1%) of the patients were male. 29.8% of arthritis ethiology was infectious, 42.1% was post-infectious, and 28.1% was rheumatic-inflammatory.