COVİD-19 korkusunun iş performansı ve çalışma motivasyonu ile ilişkisi: Fizyoterapistler üzerinde bir araştırma
The relation of COVİD-19 fear with job performance and working motivation: A research on physical therapists
  1. Tez No: 767785
  2. Yazar: BÜŞRA ÇÖZVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada; Covid-19 sürecinde İstanbul'da aktif olarak çalışmakta olan fizyoterapistlerde Covid-19 korkusunun iş performansı ve çalışma motivasyonu ile ilişkisinin incelenmesi ve fizyoterapistlerin Covid-19 korkusu, iş performansı ve çalışma motivasyonlarının kurum türüne göre farklılaşıp farklılaşmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Bu doğrultuda bir anket formu oluşturulmuş ve 15 Şubat 2022 ile 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında, kolayda örnekleme ve amaçlı örnekleme tekniklerinden faydalanılarak 341 fizyoterapist ile anket yapılmıştır. Anket formunda 7 soruluk Demografik Bilgi Formu; Ahorsu vd. (2020) tarafından geliştirilip Ladikli vd. (2020) tarafından Türkçe diline uyarlanan 7 maddelik Covid-19 Korkusu Ölçeği, Kirkman ve Rosen (1999) tarafından geliştirilip Sigler ve Pearson (2000) tarafından kısaltılan ve Çöl (2008) tarafından Türkçe diline uyarlanan 4 maddelik İş Performansı Ölçeği ve Miao, Evans ve Zou (2007) tarafından geliştirilip Çetinkaya (2021) tarafından Türkçe diline uyarlanan 16 maddelik Çalışma Motivasyonu Ölçeği yer almıştır. Anket vasıtasıyla elde edilen veriler SPSS-23 istatistiksel analiz programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda; İstanbul ilinde çalışan fizyoterapistlerde Covid-19 korkusunun iş performansı üzerinde pozitif yönlü, anlamlı ve düşük düzeyde etkisi olduğu, çalışma motivasyonu üzerinde pozitif yönlü, anlamlı ve kısmi bir etkisi olduğu, ayrıca çalışma motivasyonunun kurum türüne göre kısmi olarak farklılaştığı bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to investigate the relation of physical therapists' Covid-19 fear working actively in Istanbul during Covid-19 process with job performance and working motivation, and to examine whether or not their Covid-19 fear, job performance and working motivation is different according to institution type. Quantitative research method was used in the study. In this regard, a survey form was formed and conducted on 341 physical therapists between 15th February 2022 and 15th May 2022 via using convenience sampling and purposive sampling techniques. In the survey form there are Demographic Information Form consisting of 7 questions, Covid-19 Fear Scale developed by Ahorsu et al. (2020) and adapted into Turkish by Ladikli et al. (2020) with 7 statements, Job Performance Scale developed by Kirkman and Rosen (1999), shortened by Sigler and Pearson (2000) and adapted into Turkish by Çöl (2008) with 4 statements, and Working Motivation Scale developed by Miao, Evans and Zou (2007) and adapted into Turkish by Çetinkaya (2021) with 16 statements. The data gathered via survey form was analysed by using SPSS-23 statistical analysis program. As the result of the research, the findings that there is positive, significant and low-level effect of physical therapists' Covid-19 fear working in Istanbul on their job performance, there is positive, significant and partial effect of their Covid-19 fear on their working motivation, and working motivation is partially different according to institution type, were reached.