Entwicklung und Testung genetisch kodierter NO-Sensoren zur Messung von NO-Konzentrationsveränderungen in einzelnen Zellen an hoch auflösenden Fluoreszenzmikroskopen
Yüksek çözünürlüklü floresan mikroskopları kullanarak tek tek hücrelerdeki NO konsantrasyonundaki değişiklikleri ölçmek için genetik kodlu NO sensörlerinin geliştirilmesi ve test edilmesi.
- Tez No: 767987
- Danışmanlar: PROF. DR. ROBERT MACH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Almanca
- Üniversite: Technische Universität Wien
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Nitrik oksit (NO), çok çeşitli biyolojik etkileri olan kısa ömürlü bir radikaldir. Çeşitli fizyolojik ve patolojik süreçlerde yer alır. Bununla birlikte, canlı hücrelerde NO dinamiklerini ölçmek zordur. BU çalışmada yeni bir sınıf NO probları oluşturduk. Genetik olarak kodlanmış flüoresan NO probları geNOps olarak adlandırılır. geNOps, bir floresan protein ve NO bağlayabilen bir bakteriyel transkripsiyon faktörü (NorR'ın) bir kimerasıdır. Bu yaklaşım siyan, yeşil, sarı ve turuncu flüoresan yapılarla sonuçlandı. Bu yaklaşım floresan solması ile NO'ya doğrudan, spesifik ve geri dönüşümlü olarak yanıt veren floresan yoğunluğu ve hücresel NO dinamiklerinin gerçek zamanlı olarak biyo-görüntülenmesine izin verir. geNOps ifade eden endotel hücreleri, Ca2+ kaynaklı NO'nun dinamiklerini incelemek için kullanıldı bu çalışmada. Bu prob sınıfı, NO biyogörüntülemede yeni bir çağ açmıştır.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide (NO) is a short-lived radical with a wide range of biological effects that are involved in multiple physiological and pathological processes. Given the importance of NO in biology, the measurement of NO dynamics in living cells is obvious. However, direct NO imaging emerged as a difficult task. We have generated a novel class of genetically encoded fluorescent NO probes, the geNOps, by fusing fluorescent proteins of different spectral properties to the NO-binding domain of norR, a bacterial transcription factor. This approach resulted in cyan, green, yellow and orange fluorescent constructs that directly, specifically and reversibly respond to NO by a significant reduction of the fluorescence intensity and allow bio-imaging of cellular NO dynamics in real time. In endothelial cells geNOps were used to study the dynamics of Ca2+-induced NO biosynthesis. This class of probes opens a new era of NO bioimaging.