Metastatik renal hücreli karsinom hastalarında nivolumab tedavisi öncesi ve sonrasında bilgisayarlı tomografi ile kantitatif olarak sarkopeni değerlendirilmesi ve prognozla ilişkisinin gösterilmesi
Quantitative evaluation of sarcopenia with computed tomography before and after nivolumab treatment in metastatic renal cell carcinoma patients and demonstrating its relationship with prognosis
  1. Tez No: 768030
  2. Yazar: ERDEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN MURATHAN KÖKSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Sarkopeni, kas gücünde azalma ve/veya fiziksel performansta bozulma ile birlikte kas kütlesi kaybını ifade etmekte olup birçok malign süreçte prognostik faktör olarak kabul görmektedir. Çalışmamızın amacı; bir immünoterapötik olan nivolumab kullanan metastatik renal hücreli karsinom (RHK) hastalarında, nivolumab tedavisi öncesi ve tedavi sonrası, bilgisayarlı tomografi ile kantitatif olarak sarkopeni değerlendirilmesi ve bulguların prognoz ile ilişkisinin gösterilmesidir. Gereç ve Yöntem: 2006-2022 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Ankara Şehir Hastanesi'nde RHK tanısı alan, tedavilerine Ankara Şehir Hastanesi'nde devam edilen ve tedavi süreçlerinde metastaz gelişmesi üzerine nivolumab tedavisi başlanan, tedavi öncesi ve sonrası kontrastsız abdomen bilgisayarlı tomografi (BT) tetkiki olan 50 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların görüntüleri iş istasyonuna aktarılarak (Advantage workstation 4.7 Revolution, GE, USA); sarkopeni değerlendirilmesi için vücut kas kütlesinin bir göstergesi olarak kabul edilen 3.lomber vertebra seviyesinden iskelet kas alanı ölçümleri yapıldı. Hastaların demografik verilerinin yanı sıra, metastaz lokalizasyonları, IMDC risk kategorileri belirlenip toplam sağkalım ve progresyonsuz sağkalım analizleri yapıldı. Elde edilen veriler ile sarkopeni varlığının ve süreç içerisinde kas kütlesindeki değişimlerin ilişkisi araştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil ettiğimiz toplam 50 hastada (35 erkek, 15 kadın) ortanca yaş 58 idi. Hastaların 36'sı iyi IMDC risk kategorisi içerisindeyken, 5'i orta, 4'ü kötü risk kategorisindeydi. Hastaların 46'sında berrak hücreli RHK, 4'ünde papiller tip RHK vardı. Hastaların 20'sinde tek organ metastazı varken, 30'unda birden çok organ metastazı vardı. Hastaların 30'unda sarkopeni mevcut iken, 20'sinde sarkopeni yoktu. Sarkopeni varlığı ile multipl organ metastazı arasında anlamlı istatistiksel ilişki bulundu (p= 0,003). Kontrol amaçlı elde olunan abdomen BT tetkiklerinde, iRECIST kriterlerine göre yapılan tedaviye objektif yanıt değerlendirmesinde, sarkopenik grubun ve süreç içerisinde iskelet kas indeksi (SMI) değerleri negatif yönde değişim gösteren grubun tedaviye istatistiksel anlamlı olarak daha kötü yanıt verdiği tespit edildi (sırasıyla p=0,027 ve p=0,021). Tedavi öncesi sarkopenik olan grupta ve tedavi sürecinde SMI değerinde negatif değişim gelişen grupta genel sağkalım ve progresyonsuz sağkalım istatistiksel olarak anlamlı düşüktü. Sonuç: Birçok malign süreçte olduğu gibi immünoterapi alan metastatik renal hücreli karsinom hastalarında da sarkopeni varlığı tedaviye yanıtı, genel ve progresyonsuz sağkalımı etkileyen önemli bir prognostik faktördür.
Özet (Çeviri)
Aim: Sarcopenia refers to loss of muscle mass with decrease in muscle strength and/or deterioration in physical performance and is accepted as a prognostic factor in many malignant processes. The aim of our study is to quantitatively evaluate sarcopenia by computed tomography (CT) before and after treatment in metastatic renal cell carcinoma (RCC) patients using nivolumab and to show the relationship between findings and prognosis. Materials and Methods: The patients who were diagnosed with RCC in Ankara Numune Training and Research Hospital, Ankara Atatürk Training and Research Hospital and Ankara City Hospital between 2006 and 2022 and whose treatment was continued in Ankara City Hospital, and who were started on nivolumab treatment due to the development of metastasis during the treatment process were examined. Fifty patients with non-contrast abdominal CT examination before and after the treatment were included in the study. The images of the patients were transferred to the workstation (Advantage workstation 4.7 Revolution, GE, USA) and skeletal muscle area measurements were made at the level of the third lumbar vertebra, which is considered as an indicator of body muscle mass, for the evaluation of sarcopenia. In addition to the demographic data of the patients, metastasis localizations, IMDC risk categories were determined, and overall survival and progression-free survival analyzes were performed. The relationship between the obtained data and the presence of sarcopenia and changes in muscle mass in the process was investigated. Results: The median age of 50 patients (35 males, 15 females) included in the study was 58 years. While 36 of the patients were in the favourable IMDC risk category, 5 were in the intermediate and 4 were in the poor risk category. There were clear cell type RCC in 46 patients and papillary type RCC in 4 patients. While 20 of the patients had single organ metastases, 30 patients had multiple organ metastases. While 30 of the patients had sarcopenia, 20 did not have sarcopenia. A statistically significant correlation was found between the presence of sarcopenia and multiple organ metastasis (p=0,003). In the abdominal CT examinations obtained after the treatment, in the evaluation of the objective response to the treatment according to the iRECIST criteria, the response rates to the treatment were found to be statistically significantly lower in the sarcopenic patient group and the group whose skeletal muscle index (SMI) values became negative during the process (p=0,027 and p=0,021, respectively). Overall survival and progression-free survival were statistically significantly lower in the group of patients with sarcopenia before treatment and in the group of patients who developed a negative change in SMI during the treatment period. Conclusion: As with many malignant processes, the presence of sarcopenia in metastatic RCC patients receiving immunotherapy is an important prognostic factor affecting the response to treatment and overall and progression-free survival.