Preeklamptik gebelerde ikinci trimesterda bakılan pentraksin 3 ve cathepsin B seviyelerinin maternal ve fetal sonuçları öngörmedeki rolü
The role of pentraxin 3 and cathepsin B levels in the second trimester in predictioning of maternal and fetal results in preeclamptic pregnancy
  1. Tez No: 768166
  2. Yazar: GÜLNUR TANRIVERDİ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEFİSE NAZLI YENİGÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmadaki amacımız preeklampsi tanılı gebelerin ikinci trimesterda bakılan maternal serumundan ölçülen Cathepsin B ve Pentraksin 3 düzeyleri, bu düzeylerin maternal/fetal sonuçlara etkileri ve Cathepsin B ve Pentraksin 3 düzeylerinin tek başına ve birlikte kompozit sonuçlarını karşılaştırmak ve literatüre bu alanda katkıda bulunmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif vaka kontrol çalışması, 1 Ocak 2022 ve 31 Aralık 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bursa Yüksek İhtisas EAH de gerçekleştirildi. Çalışma 18-45 yaş arası ikinci trimesterde preeklampsi tanısı ile takip edilen gebelerden oluşmaktadır. Çalışma kriterlerine uyan tüm kadınlardan preeklampsi tanısı konulduğunda ayrıntılı anamnez alındı. Bu çalışma toplam 156 gebe ile yapıldı. Hastalar preeklampsi varlığına göre gruplandırıldı; Grup1: 20-28 hafta arası preeklampsi tanısı alan hastalar (çalışma grubu) (n:78), Grup 2 ise 20-28 hafta arası preeklampsi tanısı olmayan sağlıklı gebeler (kontrol grubu) (n:78). Preeklampsi tanısı konar konmaz herhangi bir tedavi başlamadan önce gebelerden maternal serum örnekleri alındı. Toplanan maternal serum örnekleri Cathepsin B ve Pentraksin 3 kitinde çalışmaya uyacak miktarda toplandı. Elde edilen örnekler çalışma yapılana kadar – 80 derecede biyokimya laboratuvarımızda muhafaza edildi. Tüm örnekler toplandıktan sonra, ELİSA yöntemi ile Cathepsin B ve Pentraksin 3 değerleri ölçüldü. Bulgular: Preeklampsi ve kontrol grubu arasında gravida, parite, abortus, ektopik gebelik ve ek hastalık varlığı bakımından istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Preeklampsi grubundaki hastaların vücut kitle indeksi ve sigara kullanımı öyküsü kontrol grubu ile karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı olarak yüksek saptandı. Preeklampsi grubunda sistolik ve diastolik kan basıncı daha yüksek istatistiksel anlamlı olarak yüksek saptandı. Laboratuvar değerlerine bakıldığında platelet sayısı açısından anlamlı fark saptanmazken, preeklampsi grubunda AST, ALT, PRCR, Cathepsin B ve Pentraksin 3 seviyeleri istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek saptandı. Ağır preeklampsi ve hafif preeklampsi grupları kıyaslandığında Cathepsin B ve Pentraksin 3 düzeyleri ağır preeklampsi grubunda istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek saptandı. HELLP sendromu gelişen ve gelişmeyen grupları karşılaştırıldığında Cathepsin B ve Pentraksin 3 düzeylerinde iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmadı. Tüm olgular arasında Cathepsin B'nin preeklampsiyi öngördürmedeki rolünü değerlendiren ROC analizi ve ROC eğrisine göre; Cathepsin B 7,04 cut-off değerinin %78,2 sensitivite, %47,4 spesifite ile preeklampsiyi istatistiksel anlamlı olarak öngördüğü saptandı (p=0,005, AUC=0,631). Sonuç: Cathepsin B ve Pentraxin 3, preeklampsi ile korelasyon gösterir ve ikinci trimesterin başında preeklampsi tanısını öngörmede kullanılabilirler. İlaveten preeklampsinin ağırlığını öngörmede kullanılabilecek umut verici biyobelirteçler olabilirler. Her ne kadar HELLP ile net olarak ilişkilendiremesek de, preeklampsi etyolojisindeki anormal plasentasyon göstergesi olabileceklerini söyleyebiliriz. Cathepsin B ve Pentraxin 3'ün kompozit sonuçlar üzerindeki etkileri, preeklampsi tedavisine yanıttaki yerleri ve doğum zamanlamasıyla ilişkileri daha fazla araştırılmalıdır. Daha net şeyler söyleyebilmek için daha fazla hasta ile multicenter randomize kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Our aim in this study is to compare Cathepsin B and Pentraxin 3 levels measured from the maternal serum of pregnant women diagnosed with preeclampsia in the second trimester, the effects of these levels on maternal/fetal outcomes, and the composite results of Cathepsin B and Pentraxin 3 levels alone or together and contribute to the literature in this area. Materials and Methods: This prospective case-control study was conducted between 1 January 2022 and 31 December 2022 at SBU Bursa Yüksek Ihtisas EAH. The study was conducted with pregnant women between the ages of 18-45 who were diagnosed with preeclampsia in the second trimester. A detailed anamnesis was taken from all women who met the study criteria when the diagnosis of preeclampsia was made. This study was conducted with total 156 pregnant women. Patients were grouped according to the presence of preeclampsia; Group1: Patients diagnosed with preeclampsia between 20-28 weeks (study group) (n:78), Group 2, healthy pregnant women between 20-28 weeks without a diagnosis of preeclampsia (control group) (n:78). As soon as preeclampsia is diagnosed and before any treatment was started, maternal serum samples were collected in the Cathepsin B and Pentraxin 3 kit in amounts suitable for the study. The samples obtained were kept in our biochemistry laboratory at -80 degrees until the study was conducted. After all samples were collected, Cathepsin B and Pentraxin 3 values were measured by ELISA method. Results: There was no statistically significant difference between the preeclampsia and control groups in terms of gravida, parity, abortion, ectopic pregnancy and presence of additional disease. Body mass index and smoking history of the patients in the preeclampsia group were found to be statistically significantly higher when compared to the control group. In the preeclampsia group, systolic and diastolic blood pressures were found to be higher and statistically significantly higher. When the laboratory values were examined, no significant difference was found in terms of platelet count, while AST, ALT, PRCR, Cathepsin B and Pentraxin 3 levels were found to be statistically significantly higher in the preeclampsia group. When severe preeclampsia and mild preeclampsia groups were compared, Cathepsin B and Pentraxin 3 levels were found to be statistically significantly higher in the severe preeclampsia group. When the groups with and without HELLP syndrome were compared, no statistically significant difference was found between the two groups in terms of Cathepsin B and Pentraxin 3 levels. According to ROC analysis and ROC curve evaluating the role of Cathepsin B in predicting preeclampsia among all cases; Cathepsin B 7.04 cut-off value was found to predict preeclampsia with 78.2% sensitivity and 47.4% specificity statistically (p=0.005, AUC=0.631). Conclusion: Cathepsin B and Pentraxin 3 correlate with preeclampsia and can be used to predict the diagnosis of preeclampsia at the beginning of the second trimester. In addition, they may be promising biomarkers that can be used to predict the severity of preeclampsia. Although we cannot clearly associate it with HELLP, we can say that they may be an indicator of abnormal placentation in the etiology of preeclampsia. The effects of Cathepsin B and Pentraxin 3 on composite outcomes, their place in response to preeclampsia treatment, and their relationship with timing of delivery should be further investigated. Multicenter randomized controlled studies with more patients are needed to be able to say more clearly.