İbn Abdüsselam'ın (Ö. 660/1262) 'Bidâyetü's-sûl fî tafdîli'r-Rasûl' adlı siyer eseri
Ibn Abdus-salam (Died after 660/1262) siyar title 'Bidayetü's-sûl fî tafdîli'r-Rasul'
- Tez No: 768542
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YAHYA AYAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Memlük Devleti (648-923/1250-1517), İslam tarihindeki en büyük devletlerden biri kabul edilmektedir. Bu başarısında, siyasî ve askerî gelişimlerle birlikte İslam dünyasının kültürel gelişimine sağladığı katkılar da etkili olmuştur. Memlük yönetiminin sunduğu imkanlar, kültürel alanı daha da canlandırmış ve bu dönemin, ilmî faaliyetler bakımından İslam tarihinin en parlak dönemi olmasını sağlamıştır. Memlükler döneminde hadis ve tarih başta olmak üzere pek çok sahada eserler kaleme alınmış ve bu eserlerin büyük çoğunluğu günümüze ulaşmıştır. Kaleme alınan bu eserler arasında bilhassa Hz. Muhammed'in hayatını konu edinen ve hayatına dair derinlemesine incelemelerin yapıldığı siyer eserleri de zikredilmelidir. Bu çalışmanın amacı VIII. (XIV.) yüzyılda Memlük coğrafyasındaki siyer yazıcılığına katkı sağlayan İbn Abdüsselam'ın Bidâyetü's-sûl fî tafdili'r-Rasûl adlı eserinden hareketle bu dönemdeki Hz. Peygamber algısını ortaya koymaktır. Çalışmanın giriş bölümünde İbn Abdüsselam'ın yaşadığı dönemdeki siyasî, ilmî ve sosyal muhit hakkında bilgi verilmiş ve bu dönemdeki siyer yazıcılığından genel hatlarla bahsedilmiştir. Birinci bölümde İbn Abdüsselam'ın hayatı, ilmî kişiliği ve kaleme aldığı eserlere dair malumat verilmiştir. İkinci bölümde ise müellifin Bidâyetü's-sûl fî tafdili'r-Rasûl adlı eseri incelenmiştir. Yine bu kısımda bahsi geçen eser, muasırı İbn Kesîr'in (ö. 774/1373) el-Fusûl fî sîreti'r-Rasûl adlı siyer eserinde Hz. Peygamber'in hayatına ve faziletlerine ayırdığı bölümle birçok açıdan mukayese edilerek, tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The Mamluks, who obtained their place in the history scene as a Muslim Turkish state between the dates of 648-923/1250-1517, are important in terms of Islamic Historiography, considering the achievements and historiography in their own period. Once we need to obtain the life of Profet Muhammad and about people who affiliated with Islam, for certain we retain to the Sirah that have been written in the Mamluks period, it's considered the most fullfil ages for this kind of information especially for the first twenty three years of Islam. The purpose of this research is to look at the writing of the sirah in Mamluk geography, with a focus on Ibn Abdusselam, in the VIII. (XIV.) century, and the exemplary nature of Islamic religion in the eyes of historiographers of the time. Its purpose is to investigate the prophet's viewpoint. The scientific life of the Mamluks period and the sirah writing until this period were mentioned in general terms after the subject, purpose, scope, method, introduction of the source, and presentation of the researches on the subject were mentioned in the introductory part of the study, after the subject, purpose, scope, method, introduction of the source, and presentation of the researches on the subject Subsequently, in the first chapter, after giving information about Ibn Abdüsselam's life, scientific personality and life, the Bidayetü's-sûl fî tafdili'r-Rasûl work was examined in terms of its general characteristics, content, procedure and sources. This work is a biography, which we examined in the second part, is the work of Ibn Kathir (d. 774/1373) al-Fusûl fî sîreti'r-Rasûl, one of his contemporaries. It has been discussed in a comparative way in terms of certain features with the part in which the Prophet devoted his life and virtues.