Regulating power flow in electrical grid by using machine learining algorthim
Elektrik şebekesinde güç akışını makine öğrenme algoritması kullanarak düzenleme
- Tez No: 769017
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEFER KURNAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Elektrik şebekesindeki düzensiz yüklemeyi tahmin etme ve dolayısıyla streslerini ortadan kaldırma yeteneğinin yanı sıra zaman ve maliyetleri yönetme yeteneği, etkili şebeke yönetimini elektrik dağıtım şebekelerinde geleneksel elektrik gücü yönetimine alternatif haline getirir. Ancak, bu idari sistemin birçok dezavantajı vardır. Önceki yaklaşımlar sadece üretim yönünü dikkate aldı. Bu çalışmada, sistem değişkenlerini yüksek hassasiyetle tahmin etmek için sinir ağı tabanlı bir sistem kullanılmıştır, bu da elektrik ağının yönetilmesini kolaylaştırır. Çeşitli güç sistemlerinde önerilen algoritma gösteriminin performansı iyiydi ve bu, sinir ağlarının bir özelliğidir çünkü çok büyük miktarda veri üzerinde eğitilebilirler. İki yaklaşım için hata oranları arasındaki fark, algoritmanın sistem değişkenlerini tahmin etmede ne kadar hassas olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
The ability to estimate irregular loading in the electric network and thereby eliminate its stresses, as well as the ability to manage time and costs, make effective grid management the alternative to traditional electric power management in the electric power distribution networks. However, this administrative system has a lot of drawbacks. The previous approaches only considered the generation aspect. In this work, a neural network-based system is used to estimate system variables with high precision, making it easier to manage the electrical network. The performance of the suggested algorithm representation on various power systems was good, and this is a characteristic of neural networks because they can be trained on enormous amounts of data. The difference between the error rates for the two approaches demonstrates how precise the algorithm is at estimating system variables.