COVİD-19 pozitif ve negatif hastaların acil cerrahilerde perioperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırılması
Comparison of COVID-19 positive and negative patients in terms of perioperative complications in urgent surgery
- Tez No: 769178
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ANKAY YILBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Covid-19 pandemisi halen dünya genelinde etkilerini sürdürmektedir. Birçok alanda olduğu gibi enfeksiyonun perioperatif morbidite ve mortalite üzerinde de olumsuz etkileri gösterilmiştir. Yapılan çalışmalarda Covid-19`lu hastalarda postoperatif pulmoner komplikasyonlar ve genel mortalitenin daha yüksek olduğu ortaya konulmuştur. Bununla birlikte literatürde acil cerrahilerde Covid-19 enfeksiyonunun etkilerini gösteren çalışmalar kısıtlıdır. Biz bu çalışmada acil cerrahi uygulanan hastalarda Covid-19 enfeksiyonu ile perioperatif komplikasyonlar arasındaki ilişkiyi araştırdık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif dizaynda planlanan bu çalışmaya Mart 2020-Aralık 2020 tarihleri arasında merkezimizde genel veya rejyonel anestezi ile acil cerrahi işleme alınan erişkin hastalar dahil edildi. Hastalara ait demografik bilgiler, preoperatif klinik özellikler, laboratuvar sonuçları ve intra-/postoperatif komplikasyonlar hastane elektronik veritabanından ve perioperatif anestezi formlarından elde edilerek incelendi. Hastalar Covid-19 pozitif ve Covid-19 negatif olarak iki gruba ayrılarak perioperatif komplikasyonlar açısından karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 67 (%51,1) kadın ve 64 (%48,9) erkek hastanın yaş ortalaması 43,8±19,2 yıl idi. Otuz altı (%27,5) hasta Covid-19 pozitif, 95 (%72,5) hasta ise negatifti.
Özet (Çeviri)
Background: The Covid-19 pandemic still continues to affect the world. As in many areas, the negative effects of infection on perioperative morbidity and mortality have been shown. Studies revealed that postoperative pulmonary complications and overall mortality are higher in patients with Covid-19. However, the effects of Covid-19 infection in emergency surgeries are limited in the literature. In this study, we investigated the relationship between Covid-19 infection and perioperative complications in patients undergoing urgent surgery. Materials and Methods: Adult patients who underwent emergency surgery in our center between March 2020 and December 2020 and underwent general or regional anesthesia were included in this retrospective study. Demographic data of the patients, pre-operative clinical features, laboratory results and intra-/postoperative complications were obtained from the hospital electronic database and perioperative anesthesia forms. The included patients were divided into two groups as Covid-19 positive and Covid-19 negative and statistically compared in terms of perioperative complications. Results: The mean age of 67 (51,1%) female and 64 (48,9%) male patients included in the study was 43,8±19.2 years. Thirty six (27,5%) patients were Covid-19 positive and 95 (72,5%) patients were Covid-19 negative.