Romantik ilişkisi olan bireylerde ilişki doyumunun, psikolojik uyum, algılanan ebeveynler arası ilişki ve çatışma çözme stilleri açısından incelenmesi
The examination of romantic relationship satisfaction in terms of psychological adjustment, perceived interparental relationship and conflict resolution styles
  1. Tez No: 769311
  2. Yazar: CANBERK GELİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY PEKEL ULUDAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Aile, erken yıllardan itibaren sunduğu davranış modelleriyle bireyin diğer kişilere karşı nasıl davranacağını belirlemede önemli bir sosyal bağlamdır. Özellikle, anne-babanın çocuğa nasıl davrandığı kadar anne-baba arasında gözlemlenen tutum ve davranışların da bireyin yetişkinlikteki romantik ilişkileri üzerinde anlamlı sonuçları olabilmektedir. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı genç yetişkinlik dönemindeki bireylerin romantik ilişki doyumunun, çatışma çözme stillerinin ve psikolojik uyumlarının (depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri), ebeveynlerinin birbirleriyle ilişkisi açısından incelenmesidir. Örneklem, romantik ilişki içerisinde bulunan 20-39 yaş aralığındaki 226 genç yetişkinden oluşmuştur. Çalışma için çevrimiçi ortamda, Qualtrics programı aracılığıyla veriler toplanmıştır. Veri toplama araçları olarak ''Algılanan Ebeveyn İlişkisi Ölçeği'', ''Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği'', ''Çatışma Çözme Stilleri Ölçeği'', ''İlişki Doyumu Ölçeği'' ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Yapılan analizlerde ilişki doyumunun; olumlu çatışma çözme stili ve babanın anneye yönelik koruyucu tutumları tarafından pozitif yönde; olumsuz çatışma çözme stili ve katılımcıların depresyon düzeyi tarafından negatif yönde yordandığı görülmüştür. Aynı zamanda, katılımcıların depresyon, anksiyete, stres düzeyleri ile ebeveynlerinin çatışma sıklığı arasında olumlu ilişki bulunmaktadır. Aracılık analizleri kapsamında depresyonun ve stres düzeyinin, annenin bağımlı tutumu ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide; stres düzeyinin annenin ilgisiz tutumu ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide aracı rol oynadığı görülmüştür. Ek olarak, olumsuz çatışma çözme stilleri, babanın bağımlı tutumu ile genç yetişkinlerin ilişki doyumu arasında tam aracı rol oynamaktadır. Elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The family is an important social context in determining how the individual will behave towards other people with the behavioral models from the early years. Especially the attitudes and the behaviors observed between parents, as well as how the parents treat the child, might have significant consequences on the individual's romantic relationships in adulthood. Within this scope, the main purpose of the research is to examine the young adults' romantic relationship satisfaction, conflict resolutions styles and psychological adjustment (depression, anxiety ve stress levels) in terms of the interparental relationship. The study sample consists of 226 young adults between the ages of 20 and 39 who were in a romantic relationship. Data were collected online via Qualtrics. ''Perceived Parental Relationship Behavior Scale'', ''Depression, Anxiety, Stress Scale (DASS-21)'', ''Conflict Resolution Styles Scale (CRSS)'' and ''Relationship Satisfaction Inventory'' and demographic information form were used to collect data. The results of the study showed that romantic relationship satisfaction is positively predicted by father's protective attitudes toward his spouse, positive conflict resolution style and negatively predicted by depression level and negative conflict resolution style. Also, there were positive relationships between participants' depression, anxiety, stress levels and the conflict frequency of their parents. Within the scope of mediation analysis, depression and stress levels have mediating roles in the relationship between mother's dependent attitudes and relationship satisfaction. Stress level has a mediating role also in the relationship between mother's neglectful attitudes and relationship satisfaction. In addition, negative conflict resolution style has a mediating role in the relationship between father's dependent attitudes and participants' relationship satisfaction. The results were discussed in the light of the literature.