Nekrotizan pankreatitli hastalarda venöz tromboz gelişimine ve rekanalizasyonuna etki eden faktörler
Factors affecting the development and recanalization of venous thrombosis in patients with necrotizing pancreatitis
- Tez No: 769339
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
AMAÇ Akut pankreatit, pankreasın enflamasyonu ile seyreden, lokal ve sistemik etkileri olan bir hastalıktır. Nekrotizan pankreatit ise, parankimdeki yıkıma bağlı pankreasta nekrozun görüldüğü ağır bir formudur. Pankreatitin rejyonel komplikasyonu olan venöz trombozun, nekrotizan pankreatitlerde sık görüldüğü ve morbiditeyi arttırdığı bilinmektedir. Venöz tromboz gelişmesinde birçok parametre rol oynamaktadır ve etiyolojisi tam olarak bilinmemektedir. Tedavisinde kullanılan antikoagülan ilaçların yeri tartışmalıdır ve literatürde tam bir konsensus sağlanamamıştır. Çalışmamızda nekrotizan pankreatitlerde venöz tromboz gelişimine ve rekanalizasyonuna etki eden faktörleri belirlemeyi, tedavi yönetimini netleştirmeyi ve bu sayede ortaya çıkabilecek morbiditeleri azaltmayı amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEMLER Temmuz 2013 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında kliniğimizde tetkik edilen 121 nekrotizan pankreatit tanısı almış olan hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların; sosyodemografik ve klinik özellikleri, alışkanlıkları, ek hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, laboratuvar değerleri, koagülasyon ve kanama parametreleri, başvuru ve kontrollerdeki bilgisayarlı tomografi bulguları incelendi. Bu bulguların splanknik venöz tromboz gelişimi ve tromboz rekanalizayonu ile olan ilişkisi araştırıldı. Tedavi dozunda antikoagülan ilaç kullanımının tromboz tedavisindeki yeri ve rekanalizasyona etkisi incelendi. BULGULAR Hastaların yaş ortalaması 54,25 yıl izlendi ve %58,7'si erkek, %41,3'ü kadındı. Toplam 121 hastanın 51'inde (%42,1) splanknik venöz tromboz geliştiği saptandı. Tromboz gelişimi 24 hastada (%47,1) parsiyel iken, 27 hastada (%52,9) totaldi. Tromboz izlenen 51 hastanın 18'inde (%35,3) rekanalizasyon geliştiği saptandı. Tromboz gelişen hastaların bilgisayarlı tomografileri incelendiğinde, nekroz oranı ve bilgisayarlı tomografi şiddet indeksi arttıkça hastalarda tromboz görülme oranında bir artma olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE Acute pancreatitis is a disease that occurs with inflammation of the pancreas parenchyma and has local and systemic effects. Necrotizing pancreatitis is a severe form of pancreatitis which has pancreatic necrosis due to destruction of the pancreas parenchyma. It is known that venous thrombosis, a regional complication of pancreatitis, is frequently seen in necrotizing pancreatitis and increases morbidity. Many parameters play a role in the development of venous thrombosis and its etiology is not fully known. The place of anticoagulant drugs used in its treatment is controversial and a complete consensus has not been achieved in the literature. In our study, we aimed to determine the factors affecting the development and recanalization of venous thrombosis, to clarify the treatment management, and thus to reduce the morbidities that may arise in necrotizing pancreatitis. MATERIALS AND METHODS One hundred twenty-one patients diagnosed with necrotizing pancreatitis, who applied to our clinic between July 2013 and August 2022, were evaluated retrospectively. All the patients' sociodemographic and clinical characteristics, habits, comorbidities, medications, laboratory values, computed tomography findings that were gathered on admission and follow-up were examined. The relationship of these parameters with the development of splanchnic venous thrombosis and recanalization was investigated. The role of anticoagulant drug use in the treatment of thrombosis and its effect on recanalization were examined. RESULTS The mean age of the patients was 54.25 years and 58.7% were male and 41.3% were female. It was determined that splanchnic venous thrombosis developed in 51 (42.1%) of all 121 patients. While the development of thrombosis was partial in 24 patients (47.1%) and total in 27 patients (52.9%). Recanalization was detected in 18 (35.3%) of 51 patients which had thrombosis before. When the computed tomography scans of the patients who developed thrombosis were examined, it was observed that the incidence of thrombosis increased as the necrosis ratio of pancreas parenchyma and the computed tomography severity index increased.