Vestibüler aktivitelerden kaçınma ölçeği-9'un Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the vestibular avoidance SCALE-9
- Tez No: 769435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLCE KİRAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Baş dönmesi, dengesizlik ve sersemlik gibi denge problemleri hayat kalitesini önemli ölçüde etkileyen semptomlardır. Vestibüler sistem patolojileri, nörolojik problemler, kardiyovasküler problemler gibi bir çok hastalık sonucu ortaya çıkabilen bu semptomlar hastaların günlük hayata katılımını önemli ölçüde kısıtlar. Bu kısıtlamalar hem hayat kalitesini hem de yürütülen tedavi sürecini etkileyebilir. Özellikle vestibüler sistem patolojilerinde uygulanan Vestibüler Rehabilitasyon sonuçları kaçınma davranışından oldukça etkilenir. Vestibüler Aktivitelerden Kaçınma Ölçeği-9 hastaların kaçınma davranışlarını ölçmek için tasarlanmıştır. Bu çalışmanın amacı bu anketin Türkçe geçerlik ve güvenirlik analizlerinin yapılmasıdır. Yöntem: Çalışmaya Ege Üniveristesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz Anabilimdalı'na denge problemi ile başvuran ve telefon ile ulaşılan 18-80 yaş arası 122 birey dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş, cinsiyet, baş dönmesi başlangıç zamanı, baş dönmesi süresi, baş dönmesi hissi, işitme kaybı ve kronik hastalık gibi bilgilerinin yer aldığı Olgu Rapor formu doldurulmuştur. Katılımcılardan Vestibüler Aktivitelerden Kaçınma Ölçeği-9 ve Baş Dönmesi Engellilik Envanterini doldurmaları istenmiştir. Katılımcıların arasından rastgele seçilen 20 kişi, 7 gün sonra anketi tekrar doldurmuştur. Yapı geçerliği analizi için Açıklayıcı Faktör Analizi ve Doğrulayıcı Faktör Analizi yapılmıştır. Açıklayıcı faktör analizi, güvenirlik analizi ve test tekrar test analizleri SPSS 26 (Statistical Program in Social Sciences) programı ile yapılmıştır. Doğrulayıcı faktör analizi için ise AMOS 24 paket programı kullanılmıştır. Bağımsız ikili gruplarda karşılaştırmalarda Mann Whitney U testi, bağımsız çoklu gruplarda karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis testi analizi kullanılmıştır. Gruplar arası bulunan farkı grup içinde test etmek amacı ile ikili karşılaştırmalarda Mann-Whitney testi kullanılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkilerin analizde ise spearman korelasyon katsayısı kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya 76 kadın, 46 erkek olmak üzere toplam 122 kişi katılmıştır. Katılımcılar yaş ve cinsiyet olarak homojen dağılım göstermiştir. Açıklayıcı Faktör Analizinde KMO katsayısına ait değerin ise 0,918 olduğu hesaplanmıştır. Kurulan modele Bartlett Küresellik Testine ait analiz sonuçları incelendiğinde modelin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p=0,001
Özet (Çeviri)
Purpose: Balance problems such as dizziness, imbalance and vertigo are symptoms that significantly affect the quality of life. These symptoms, which can occur as a result of many diseases such as vestibular system pathologies, neurological problems, cardiovascular problems, significantly limit the participation of patients in daily life. These restrictions can affect both the quality of life and the treatment process. Vestibular Rehabilitation results, especially applied in vestibular system pathologies, are highly affected by avoidance behavior. The Vestibular Avoidance Scale-9 was designed to measure the avoidance behaviors of patients. The aim of this study is to analyze the Turkish validity and reliability of this questionnaire. Method: 122 individuals between the ages of 18-80, who applied to Ege University Faculty of Medicine, Department of Otorhinolaryngology with balance problems and were contacted by phone, were included in the study. A Case Report form, which includes information such as age, gender, onset of vertigo, duration of vertigo, feeling of vertigo, hearing loss, and chronic disease, was filled in. Participants were asked to fill in the Vestibular Activity Avoidance Scale-9 and the Dizziness Handicap Inventory. 20 people randomly selected from among the participants filled the questionnaire again 7 days later. Explanatory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis were performed for construct validity analysis. Explanatory factor analysis, reliability analysis and test-retest analysis were performed with SPSS 26 (Statistical Program in Social Sciences). AMOS 24 package program was used for confirmatory factor analysis. Mann Whitney U test was used for comparisons in independent paired groups, and Kruskal Wallis test analysis was used for comparisons in independent multiple groups. Mann-Whitney test was used in pairwise comparisons in order to test the difference between the groups within the group. In the analysis of the relations between the scales, the spearman correlation coefficient was used. Results: A total of 122 people, 76 women and 46 men, participated in this study. Participants showed a homogeneous distribution in terms of age and gender. In the Explanatory Factor Analysis, the value of the KMO coefficient was calculated to be 0.918. When the analysis results of the Bartlett Test of Sphericity were examined, it was seen that the model was statistically significant (p=0.001