Parasal sistem olarak kripto paralar ve blok zinciri teknolojisinin finansal piyasalara olası etkileri
Possible effects of crypto currencies and blockchain technology as a monetary system on financial markets
- Tez No: 769533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
İlkçağlardan günümüze kadar insan, istek ve ihtiyaçlarını karşılama arzusuyla yaşamlarına devam etmektedir. İlk çağlarda takas yoluna başvurarak ihtiyaçlarını karşılarken daha sonradan para kavramının temellerini oluşturan değerli eşyaları, para yerine kullanmışlardır. Ekonomik faaliyetlerin gelişmesi, doğada az bulunan değerli madenlerin para yerine kullanmasına sebebiyet vermiştir. Değerli madenlerin yerini zamanla madeni ve kağıt paralar almaya başlamıştır. Paranın tarih boyunca ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmeler sebebiyle karşılığı değişim göstermiştir. Günümüzde kullanılan kağıt ve madeni paralar yerini, teknolojik gelişmelerin getirdiği dijital ortamdaki paralara bırakmaya doğru evrilmektedir. Temelinde blok zinciri teknolojisinin yer aldığı kripto paraların, hızlı gelişmeler göstermesi birçok finansal kurumun dikkatini çekmiştir. Bu bağlamda finansal kurumlar bu teknolojiden faydalanmak için yatırımlarını ve araştırmalarını arttırmıştır. Bu etkilerden dolayı kripto para ve blok zinciri teknolojisinin finansal piyasalara olası etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Blok zinciri ve kripto para teknolojisini kullanan finansal kurumlar maliyet, işlem hızı ve güvenlik gibi birçok alanda avantaj sağlamıştır. Bu avantajların yanı sıra ekonomik piyasada terör finansmanı olma, kara para aklama ve vergi kaçırma aracı olarak kullanımı gibi dezavantajları da bulunmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalardan da yola çıkarak kripto para teknolojisinin zaman içerisinde piyasada hakimiyetinin artacağına ve devletlerin kripto paraları kanunlaştırılıp sistemlerini adapte etmesi gerekeceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
From ancient times to the present, people continue their lives with the desire to meet their wishes and needs. While meeting their needs by bartering in the first ages, they later used the valuable items that formed the basis of the concept of money instead of money. The development of economic activities has led to the use of precious metals, which are rare in nature, instead of money. Over time, coins and paper money began to take the place of precious metals. Throughout history, money has changed due to economic, social, cultural and technological developments. The paper and coins used today are evolving to be replaced by the money in the digital environment brought about by technological developments. The rapid development of cryptocurrencies, which is based on blockchain technology, has attracted the attention of many financial institutions. In this context, financial institutions have increased their investments and research to benefit from this technology. Due to these effects, the possible effects of crypto money and blockchain technology on financial markets have been tried to be examined. Financial institutions using blockchain and crypto money technology have gained advantages in many areas such as cost, transaction speed and security. In addition to these advantages, it also has disadvantages such as being a terrorist financing, money laundering and tax evasion tool in the economic market. Based on the studies in this field, it is argued that the dominance of crypto money technology in the market will increase over time and that the states will have to enact cryptocurrencies and adapt their systems.