Spark plazma sinterleme yöntemi kullanılarak sinterlenen farklı polikristal yapıya sahip zirkonya seramiklerinin mekanik, yapısal ve optik özelliklerinin araştırılması
Investigation of mechanical, structural and optical properties of zirconia ceramics with different polycrystalline structures sintered using spark plasma sintering method
- Tez No: 769957
- Danışmanlar: PROF. DR. KORAY SOYGUN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu in-vitro çalışmanın amacı Spark plazma ve geleneksel yöntem ile sinterlenen zirkonyum dioksit yapılı polikristalin seramiklerinin mekanik, yapısal ve optik özelliklerini karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. İki farklı sinterleme yöntemi kullanılarak toplam 20 adet örnek elde edildi. Kontrol ve deney grubu olmak üzere iki ayrı grup oluşturuldu (n=10). Kontrol grubu (Grup S0) örnekleri 3Y-TZP pre-sinterize zirkonya bloklar (Upcera Dental Zirconia Blank, Liaoning Upcera Co. Ltd., Çin) CAD/CAM sistemi kazıma cihazı kullanılarak (Cerec Inlab MCX5, Sirona Dental Systems, Bensheim, Almanya) frezelendi. Kontrol grubu örnekleri geleneksel yöntem ile sinterlendi (1530 oC, 11 sa; n=10). Deney grubu (Grup S3) örnekleri ise 3Y-TZP içerikli zirkonya tozlarının (3Y-PSZ, Tosoh, Japonya) Spark plazma sinterleme cihazı (FCT GmbH, HPD-50, Almanya) tarafından sinterlenmeleri ile elde edildi (tepe sıcaklık 1300 oC, 10 dk. ; n=10). Tüm örnekler 20x2 mm boyutlarında oluşturuldu. Her iki gruba ait örnekler biaksiyal bükme dayanımlarını (ISO Standart 6872) karşılaştırmak için üniversal test cihazı (Testometric, Lancashire, İngiltere) ile test edildi. Tüm örneklerin Vickers mikrosertlik değerleri Vickers mikrosertlik cihazı (Buehler, 1600-6306, Illunois, ABD) ile hesaplandı. Yüzey pürüzlülüklerini (Ra) ve 3 boyutlu görüntülemelerini elde etmek için AFM cihazı (Park Systems, Park NX10, Güney Kore) kullanıldı. Örneklerin yapısal özelliklerini değerlendirmek amacıyla XRD ve SEM analizleri gerçekleştirildi. Veriler one-way ANOVA ve Mann Whitney-U testler ile analiz edildi (α=0,05). Konrol ve deney gruplarının biaksiyal bükme dayanımı değerleri(S) sırasıyla 761,43± 64,455 MPa ve 1101,85± 177,73 MPa' dır.
Özet (Çeviri)
Investigation of Mechanical, Structural and Optical Properties of Zirconia Ceramics with Different Polycrystalline Structures Sintered Using Spark Plasma Sintering Method The purpose of this in-vitro study was to evaluate and compare the mechanical, structural and optical properties of zirconium dioxide polycrystalline ceramics sintered by Spark Plasma Sintering and conventional method. A total of 20 specimens were evaluated by two different sintering protocols. The control group (S0) specimens were milled from pre-sintered zirconia discs with 3Y-TZP structure (Upcera Dental Zirconia Blank, Liaoning Upcera Co. Ltd., China) by Cerec Systems(Dentsply Sirona, USA). S0 specimens were sintered by the traditional method (1530 oC, 11 hours; n=10). The experimental group (S3) were evaluated from zirconia powders with %3 yttrium-oxide content (3Y-PSZ, Tosoh, Japan) by Spark Plasma Sintering(FCT GmbH, HPD-50, Germany) method (final temperature 1300 oC, 10 min. ; n=10). All specimens were fabricated with a diameter of 20 mm and thickness of 2.0± 0.2 mm. For each group, the specimens were tested to compare their biaxial flexural strenght (ISO Standart 6872) using universal testing machine(Testometric, Lancashire, UK). The specimens were also submitted to Vickers hardness (on polished and as-received surfaces within the same specimen). And XRD and SEM analyzes were performed to evaluate the microstructure of the specimens. The data were analyzed with oneway ANOVA and/or Mann Whitney-U tests(α=0,05). The biaxial flexural strength values(S) of the control and experimental groups were 761.43± 64.455 MPa and 1101.85± 177.73 MPa, respectively.