Application of integrated nanofiltration-reverse osmosis process for treatment of spent geothermal water. pilot-scale tests
Bütünleşik nanofiltrasyon-ters osmoz işleminin atık jeotermal suyun arıtımında uygulanması-pilot ölçekli testler
- Tez No: 771019
- Danışmanlar: PROF. NALAN KABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, İzmir'in Narlıdere ilçesinde bulunan İzmir Jeotermal Enerji A,Ş'ye ait Yenikale Jeotermal Isı Merkezi sahasında gerçekleştirilmiştir. Pilot ölçekli saha çalışmalarında ısı merkezinin reenjeksiyon hattından alınan jeotermal reenjeksiyon suyu burada kurulu olan mini pilot ölçekli membran test sistemi aracılığıyla arıtılmıştır. Çalışmalarda spiral sarım nanofiltrasyon ve ters osmoz membranları (TR-NE90-NF, TR-BE-BW) kullanılmıştır. Çalışmalarda uygulanan su geri kazanımı ve uygulama basıncı sırasıyla %60 ve 15 bar olacak şekilde sabit tutulmuştur. İlk çalışmalar jeotermal suyun pH'ında tekli membran çalışmaları olarak gerçekleştirilmiştir. İkinci çalışmada, NF (TR-NF) ve RO (TR-BWRO) membran entegrasyonu pH ayarı olmaksızın gerçekleştirilmiştir. Üçüncü çalışmada ise, NF (TR-NF) membranının RO (TR-BWRO) membranı ile entegrasyonları ikinci RO geçişinde besleme suyunun pH'ı 10.5'e ayarlanarak yapılmıştır. pH'ın 10,5'e ayarlanması dışında, tüm deneysel koşullar, pH ayarlaması olmadan yapılan bütünleşik NF+RO çalışmalarında olduğu gibi sabit tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Yenikale Geothermal Heating Center site belonging to İzmir Geothermal Energy Co., located in the Narlıdere district of İzmir. During the pilot-scale field studies, the geothermal reinjection water taken from the reinjection line of the heating center was purified by the mini pilot scale membrane test system installed here. In studies, spiral wound nanofiltration and reverse osmosis membranes (TR-NE90-NF, TR-BE-BW) were used. The water recovery and application pressure applied in the studies were kept constant as 60% and 15 bar, respectively. Initial studies were carried out as single membrane studies at the geothermal water's pH. In the second study, NF (TR-NF) and RO (TR-BWRO) membrane integration was performed without pH adjustment. In the third study, the integration of the NF (TR-NF) membrane with the RO (TR-BWRO) membrane was carried out by adjusting the pH of the feed water to 10.5 in the second RO pass. Except for pH adjustment to 10.5, all experimental conditions were kept constant as in the integrated NF+RO studies without pH adjustment.