Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kredibilitesinin ölçülmesi
Measurement of creditability of the Central Bank of the Republic of Türkiye
- Tez No: 771082
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CAN BAKKALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülke ekonomisi için önemli bir yere sahip olan merkez bankaları, ülkelerin para politikalarının belirlenmesinde ve yürütülmesinde karar alıcı mekanizmadır. Merkez bankalarının kararlarında etkili ve başarılı olabilmesi için bağımsız olması yani; bankanın fiyat istikrarını sağlamak için seçeceği para politikasını ve uygulayacağı politika araçlarının tek başına seçebiliyor olması gerekmektedir. Bağımsızlık kadar önemli olan bir diğer konuda merkez bankalarının kredibilitesidir. Kredibilite, merkez bankasının etkinliğini artıran önemli bir güç kaynağı konumundadır. Kredibilite sahibi olan merkez bankası ekonomideki karar vericilerin kararlarını kendi hedefleri doğrultusunda yönlendirebilecek ve ekonomiyi yönlendiren bir aktör konumuna gelecektir. Bu çalışmada; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın kredibilite sorununun olup olmadığı Ocak 2013- Mayıs 2022 dönemi verileri kullanılarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, dünyada ve Türkiye'de merkez bankacılığı gelişimi ve para politikası konuları alt başlıkları ile birlikte ele alınmış, son bölümde ise TCMB'nin kredibilitesinin ölçülmesi ile ilgili ekonometrik analiz uygulanmıştır. TCMB'nin kredibilitesi; enflasyon hedeflemesi ve enflasyon beklentisi arasındaki açığı (kredibilite açığı) dikkate alan Cecchetti ve Krause (2002)'un kredibilite endeksi kullanılarak ölçülmüştür. Elde edilen veriler doğrultusunda kredibilite açığının durağanlık özellikleri birim kök testleri yardımıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak TCMB'nin kredibilite açığının durağan olmadığı yani birim köke sahip olduğu ve kredibilite sorunu olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Central banks, which have an important place for the country's economy, are the decision-making mechanism in determining and executing the monetary policies of the countries. Central banks must be independent in order to be effective and successful in their decisions. In order to ensure price stability, the bank should be able to choose the monetary policy and the policy tools it will implement on its own. Another issue as important as independence is the credibility of central banks. Credibility is an important power source that increases the efficiency of the central bank. The credible central bank will be able to direct the decisions of the decision makers in the economy in line with its own goals and will become an actor that directs the economy. In this study; it is aimed to analyze whether the Central Bank of the Republic of Türkiye has a credibility problem by using the data for the period of January 2006-May 2022. For this purpose, central banking development and monetary policy issues in the world and in Türkiye are discussed together with their sub-titles, and in the last section, econometric analysis related to measuring the credibility of the CBRT has been applied. Credibility of the CBRT; it was measured using the credibility index of Cecchetti and Krause (2002) which takes into account the gap (credibility gap) between inflation targeting and inflation expectation. In line with the data obtained, the stability characteristics of the credibility gap were analyzed with the help of unit root tests. As a result, it has been observed that the credibility gap of the CBRT is not stable, that is, it has a unit root and there is a credibility problem.