Eğilme etkisinin belirleyici olduğu yüksek konsol yapıların deprem etkisi altında davranışı
Earthquake response of high cantilever structures dominated by the bending behavior
- Tez No: 771565
- Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL ÖZTORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Düşey yapısal elemanları kolonlardan oluşan bina türü yapıların yatay yükler altındaki davranışları incelenirken, yaygın olarak kolonlarda kayma deformasyonu etkisinin belirleyici olduğu hesaba katılmaktadır. Bu durum işlem hacmini büyük ölçüde azaltan makul bir varsayımdır. Perde duvarlı yapısal sistemlerde durum biraz karmaşık olmakla birlikte, bu tür yapılar şartnamelerin kapsamı içerisindedir. Ancak tamamen eğilme davranışı gösteren kule tipi yapıların davranışı özel analiz yöntemleri gerektirmektedir. Minareler bu davranışın gözlemlendiği en önemli yapılardandır. Bu çalışmada da kule tipi yapı olarak minare örneği üzerinde durulmuştur. Minareler beş farklı şekilde modellenmiş ve davranışları araştırılmıştır. Açısal serbestliklere karşılık gelen kütle bileşenlerinin hesaba katıldığı modele de çalışmada yer verilmiştir. Açısal bileşenlerle gelen ilave modlar değerlendirilmiştir. Ayrıca çalışmada minarelerin, eğilme davranışının belirleyiciliği üzerinde de durulmaktadır. Mevcut çalışmadaki bulgular, açısal ve düşey kütle bileşenleri nedeniyle gelen ilave modların yapı davranışını daha gerçekçi temsil ettiği yönündedir. Ülkemizde camilerde kalabalıkların toplanıyor olması, minarelerin modellenirken daha fazla önem verilmesi gerektiğini ve hatta kendi davranışına özgü şartnamesinin olması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When examining the behavior of building-type structures, whose vertical structural elements are columns, under lateral loads, it is commonly taken into account that the shear deformation effect on the columns is decisive. This is a reasonable assumption that majority reduces the transaction volume. Although the situation is somewhat complicated in structural systems with shear walls, such structures are within the scope of the specifications. However, the behavior of tower-type structures that show fully bending behavior requires special analysis methods. Minarets are one of the most important structures which this behavior is seen. In this study, the example of the minaret as a tower-type structure was emphasized. Minarets were modeled in five different ways and their behavior was studied. The model in which the mass components corresponding to the angular freedoms are taken into account is also included in the study. Additional modes that come with angular components are evaluated. In addition, the study also focuses on the determination of the bending behavior of minarets. The results in the current study are that the additional modes due to angular and vertical mass components represent the structural behavior more realistically. The fact that the crowds gather in the mosques in our country shows that more importance should be given to the modeling of the minarets and that it should even have its own behavior-specific specifications.