Zeytinyağı ile özütlenen propolisin alabalıklarda (Oncorhynchus mykiss) immunostimulant etkisinin belirlenmesi
Determination of the immunostimulant effect of propolis extracted with olive oil in trout (Oncorhynchus mykiss)
- Tez No: 771584
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONER BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) zeytinyağı ile ekstrakte edilen propolisin immün sistemi uyarıcı etkisini belirlemek için 21 günlük bir besleme denemesi yapılmıştır. Başlangıç vücut ağırlığı 5,21±0,13 g olan yavru gökkuşağı alabalıklarında, zeytinyağı ile ekstrakte edilmiş farklı miktarlarda propolis içeren diyet denenmiştir. Çalışmada kullanılan dozlar %0 (kontrol) %0,1 (P01), %0,3 (P03), %0,5 (P05) olarak belirlenmiştir. Deneme balıkları, çalışmanın 7., 14. ve 21. günlerde rastgele örneklenmiştir. Besleme denemesinin sonunda, enjeksiyon yoluyla Yersinia ruckeri ile enfekte edilen balıkların deney gruplarına göre yaşama oranları belirlenmiştir. Çalışma sonucunda hematolojik değerler karşılaştırıldığında kırmızı kan hücreleri (RBC), hemoglobin (HGB), hematokrit (HCT), ortalama korpüsküler hemoglobin (MCH) ve ortalama korpüsküler hemoglobin konsantrasyonu (MCHC) değerlerinin gruplar arasında sadece 21. gün anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir (p0,05). Balıkların bağırsak, böbrek ve dalak dokularından yapılan gen ekspresyon analizleri neticesinde; IFN, IL-1β, TNF-α ve TGF-β sitokinlerinin dokulara göre değişen ekspresyon seviyelerinde, kontrol grubuna göre farklı dozlarda artışların olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this current study, a 21-day feeding trial was carried out to determine the immunostimulant effect of propolis extracted with olive oil in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss). Juvenile rainbow trout with an initial body weight of 5.21 ± 0.13 g were supplemented with a diet containing different amounts of propolis extracted with olive oil. The doses utilized in the study were 0.1%, 0.3%, 0.5%, and propolis-free as the control. Treatment fish were randomly sampled every 7th, 14th and 21st day of the study. Hematological parameters were examined, and the results showed that only the 21st day (p0.05). Oxidative radical production showed no significant difference in all treatment groups. The results of gene expression analyses performed on fish intestine, kidney, and spleen tissues showed that the expression levels of IFN, IL-1, TNF, and TGF- cytokines varied according to tissues and at different doses in comparison to the control group.