Türk Ceza Hukuku'nda hapis cezasının ertelenmesi (TCK m.51)
Suspension of prison sentence in Turkish Criminal Law (TCL article 51)
  1. Tez No: 771725
  2. Yazar: ÖZGE NACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BACAKSIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
1 Haziran 2005 tarihli 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu'yla birlikte hukuk sistemimizde birçok değişiklik yapılmıştır. Mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanunu ve 647 sayılı Cezaların İnfazı Hakkındaki Kanunlara göre değişikliğe uğrayan kurumlardan biri de ertelemedir. Bu değişiklikler ile aynı tarihte yürürlüğe giren kanunlardan bir diğeri ise 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunudur. Bu kanun ile kamu davasının açılmasının ertelenmesi ve hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumları da Türk Ceza Hukukuna dahil edilmiştir. Tüm bunlara ek olarak yapılan en önemli değişikliklerden biri ise 5237 sayılı kanun uyarınca yalnızca hapis cezalarının ertelenmesinin kabul edilmiş olmasıdır. Yani önceki kanunların aksine 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na göre yalnızca hapis cezaları ertelenebilmekte, adli para cezaları ise ertelenememektedir. Yaptırımla ilişkili olduğu için hapis cezasının ertelenmesi kurumuna uygulamada sıkça rastlanmaktadır. Tezimizde değineceğimiz hususlar ve yer verdiğimiz Yargıtay kararları dikkate alındığında hapis cezasının ertelenmesi hususuna dair çeşitli sorunların var olduğu görülecektir. Bu tezin amacı, hapis cezasının ertelenmesi kurumunu tüm yönleriyle ele alıp bu kurumu hem teorik hem de pratik olarak incelemektir.
Özet (Çeviri)
With the new Turkish Penal Code No. 5237 dated June 1, 2005, many changes have been made in our legal system. One of the institutions that changed according to the repealed Turkish Penal Code No. 765 and Law No. 647 on the Execution of Penalties is postponement. Another law that came into force on the same date with these amendments is the Criminal Procedure Code No. 5271. With this law, the institutions of postponing the filing of a public lawsuit and postponing the announcement of the verdict are also included in the scope of the Turkish Penal Code. In addition to all these, one of the most important changes is that only the postponement of prison sentences was accepted in accordance with the Law No. 5237. In other words, unlike the previous laws, according to the Turkish Penal Code No. 5237, only prison sentences can be postponed, judicial fines cannot be postponed. The institution of suspension of prison sentence because it is related to the sanction is frequently encountered in practice. Considering the issues that we will mention in our thesis and the Supreme Court decisions we have included, it will be seen that there are various problems regarding the suspension of the prison sentence. The aim of this thesis is to examine the institution of the suspension of prison sentence in all its aspects and to examine this institution both theoretically and practically.