Diyarbakırda şahin 91 arpa çeşidinde farklı azot dozlarının verim ve bazı verim unsurlarına etkisi
The Effect of different nitrogen doses on yield and yield components of şahin 91 barley in Diyarbakır
  1. Tez No: 77178
  2. Yazar: ABDULVAHAP EMHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ALİ ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu araştırmada bölgeye iyi adapte olmuş ve 1991 yılında tescil edilen Şahin 91 yemlik arpa çeşidi kullanılmıştır. Bu araştırmanın amacı farklı azot dozlarının (0-4-8- 12-16-20 kg/da) arpada verim ve bazı verim unsurlarına etkilerini incelemek ve gözlemektir. Çalışmada farklı azot dozlarının verim ve bazı verim komponetlerini önemli şekilde etkilediği bulunmuştur. Bitki boyu 84.77-102.93 cm arasında değişim göstermiştir. Azot dozu arttıkça bitki boyu artmıştır. Tane verimi 183.33 İle 336.50 kg/da arasında değişmiştir. En yüksek tane verimi 12 kg/da azot dozundan elde edilmiştir (336.5 kg/da). 16 kg/da ve daha fazla verilen azotlu gübreleme verimi önemli ölçüde düşürmüştür. En uygun azot dozu ise 12 kg/da olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in 1996-1997 winter season in the research area of Dicle University Faculty of Agriculture. In this research Şahin 91 feed barley cultivar which was adapted in the region and registrated in 1991 was used. The aim of the research was to examine and monitöre different effects of N doses (0-4-8-12-16-20 kg/da) of barley on yield and some yield components It was found in this research different N dose applications can significantly effect yield and yield components. Plant heights were changed from 84.77 to 102.93 cm. increasing N doses increased plant height. Grain yields were changed from 183.33 to 336.50 kg/da. The highest grain yield was obtained at 12 kg/da N. Doses of more than 16 kg/da decreased yields significantly. The most suitable N dose was found 12 kg/da.