Development of 3-D printed exohand for mirror therapy
Ayna terapisinde kullanılmak üzere 3D basılmış el iskeletinin geliştirilmesi
  1. Tez No: 772150
  2. Yazar: TUNAHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EMRE TURGUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTLUK BİLGE ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Bioengineering, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez, inme sonrası rehabilitasyon tedavisinde kullanılacak bir harici iskelet mekanizmaları ailesinin modellemesini ve tasarımını sunmaktadır. Söz konusu mekanizma, işaret parmağına takılan bir dış iskelet olup, felç sonrası hareket kabiliyetini kaybetmiş hastaların parmaklarını bir fizyoterapist gibi desteklemeyi ve bu süreçte hastada motor öğrenmeyi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, motor öğrenme ilkelerine dayalı olarak, hastanın hata yapmasına izin verecek ve aynı zamanda arama alanını artırmaya teşvik edecek, eksik-tahrikli bir mekanizma tasarımı yapılmıştır. Parmak boyutlarının mekanizma üzerindeki etkisini azaltmak için, tasarım fonksiyonunda çok çeşitli falanks boyutları düşünülmüştür. Mekanizma ailesinde, tam-tahrikli ve eksik-tahrikli sınıflar mevcuttur. Tam tahrikli tasarım çıktısı elde edilirken mekanizmanın çalışma alanı geniş tutulmak istenmiştir. Bu amaçla, uç noktasının manipüle edilebilirliğini kontrol eden metrik olarak Global İzotropi Endeks'i kullanılmaktadır. Mekanizma optimizasyonu için MATLAB programının Genetik Algoritma araç kutusu kullanılmıştır. Tam-tahrikli mekanizmanın çıktısı elde edildikten sonra, bu çıktının eksik-tahrikli versiyonlara evirilmesi gerçekleştirilmiştir. Sanal İş yöntemi ile eksik-tahrikli mekanizma analizi kuvvet denklemleri ile yapılmıştır. Ayrıca bu geçiş için kolaylıkla gerçekleştirilebileceği öngörülen bir yöntem sunulmuştur. Tasarımın ardından mekanizmanın imalat ve testleri gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the modelling and design of a family of exoskeleton mechanisms to be used in post-stroke rehabilitation therapy. The mechanism in question is an exoskeleton worn on the index finger, and it aims to support the fingers of patients who have lost their mobility after paralysis, like a physiotherapist, and to improve motor learning in the patient in this process. Based on motor learning principles, an underactuated mechanism design has been created for this purpose, allowing the patient to make mistakes while also encouraging him to expand the search space. A wide range of phalanges sizes was considered within the design function to reduce the effect of finger sizes on the mechanism. Within the mechanism family, there are fully-actuated and under-actuated versions. While obtaining a fully-actuated design output, it is desired to keep the task space of the mechanism wide. The Global Isotropy Index was used as the metric controlling the end effector's manipulability for this purpose. The Genetic Algorithm toolbox of the MATLAB program was used for mechanism optimization. After obtaining the output for the fully-actuated mechanism, the evolution of this obtained design into the under-actuated versions was carried out. The Virtual Work method is used to analyse the under-actuated mechanism by obtaining force equations. A method for this transition that is expected to be easily realized is also presented. Following the design, the mechanism was manufactured and tested.