II. Haçlı Seferi esnasında Haçlı-Selçuklu münasebetleri
II. Crossary – Selçu during the Crasses
- Tez No: 772155
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
24 Aralık 1144'de Urfa'nın Zengîler tarafından fethi, Avrupa Hristiyanları arasında büyük bir infial uyandırmış, Birinci Haçlı Seferi'nde Hıristiyan orduların Anadolu'da yok edilmesinden sonra duraklamış olan Haçlı düşüncesinin yeniden canlanmasına yol açmıştı. Doğu'daki Haçlı devletlerinden gelen yardım talepleri üzerine Papa III. Eugenius Doğu'daki Haçlı devletçiklerinin ve asilzadelerinin acil yardım taleplerinden sonra 1 Aralık 1145'te yeni bir Haçlı Seferi gerçekleştirilmesi için Fransa kralı VII. Louis, asilzadeler ve Fransa'daki tüm Hıristiyanlara yönelik bir ferman yayınlamıştır. Bu çerçevede yapılan propagandalar sonucunda Avrupa'nın önde gelen ülkeleri olan Almanya ve Fransa sefere katılmaya karar vermiştir. Birinci Haçlı seferine, genellikle Avrupa'da bir gelecek umudu olmayan ve doğuda devletler kurmak isteyen bazı asiller liderlik ederlerken; ikinci Haçlı seferine Doğu Akdeniz egemenliğinin önemini idrak eden krallar öncü olacaktır. Yapmış olduğumuz bu çalışma ile, II. Haçlı Seferi sırasında Haçlı ordularının Anadolu'yu geçerken Anadolu Selçuklu Devleti ile münasebetleri incelenecektir.
Özet (Çeviri)
On December 24, 1144, the conquest of Urfa by the Turks aroused a great indignation among the European Christians, leading to the revival of the Crusader idea that had paused after the destruction of the Christian armies in Anatolia during the First Crusade. Upon request of aid from the Crusader states in the East, Pope III. After the urgent request of the Crusaders and their nobles in the East, Eugenius made the King of France VII on 1 December 1145 to carry out a new Crusade. Louis issued an edict for the nobles and all Christians in France. In this context, the propaganda made at the end of the important countries of Europe, King of France VII. Louis and the German King III. Konrad announced that they will participate in the campaign.The first expedition will be the expedition of the kings who realize the importance of Eastern Mediterranean sovereignty, while the second expedition will lead some nobles who have no prospect of future in Europe and wish to establish states in the east.With this study, II. During the Crusade, the relations of the Crusader armies with the Anatolian Seljuk State will be examined.