Geopolitics, nation, and empire: Construction of Russian identity through Putin's narrative on Ukraine and the world
Jeopolitik, ulus ve imparatorluk: Putin'in Ukrayna ve dünya hakkında söylemleri üzerinden rus kimliğinin inşaası
  1. Tez No: 772508
  2. Yazar: ALİCAN KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ TUTKU AYDIN BEZİKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Putin, Gürcistan'a düzenlediği saldırıyla başlayan revizyonist dış politikasını; Kırım'ı ilhak ederek ve Ukrayna'yı çeşitli yollarla istikrarsızlaştırmaya çalışmasının ardından tümden işgal etmeye girişerek sürdürmüştür. Tüm bunlar güç arttırıcı stratejik hamleler olarak değerlendirilebilecekken Putin, bu hareketlerin moral zemini ile ilgili konuşmalar yapmaya özen göstermiştir. Dahası, bu doğrultuda; bilimsel olma iddiasında bir tarihsel makaleyi tarihçilere referans vermeksizin kaleme almıştır. Putin, bu hamleleriyle akademi ve medya dünyası tarafından neokolonyal bir anlayışı benimsemekle itham edilirken ve ayrıca Rusya tarihsel olarak ulusal değil, imparatorluk kimliği baskın bir ülke olagelmişken; Putin, Rus kimliğine ait birçok etnik, ulusal ve tarihsel sembole vurgu yaparak milliyetçi bir retorik kullanmaya başlamıştır. Putin'in kritik dış politika anlarında ortaya koyduğu politik kurguyu analiz ederek, onun; Rusya'yı ve Rus kimliğini; ulus devlet, imparatorluk ve milliyetçilik kavramları çerçevesinde nasıl tanımladığını anlama çabasındayız. Putin; ulus, imparatorluk ve devlet kavramlarına eş düşen söylemleriyle“Rus ulusal imparatorluk kimliği”ni yeniden inşa etmeye çalışmaktadır. Bu şekilde bir kimlik kurgusuyla Putin; (i) Ruslar, Ukraynalılar ve Belaruslular halinde üç ulus ile Rus diasporasından müteşekkil yeni bir etnik ulusal kimlik üzerine hak iddia etmeyi, (ii) diğer taraftan, Rusya'nın ve hatta eski Sovyetler Birliği topraklarının Slav olmayan uluslarına etnisiteyi temel almayan bir aidiyet duygusu vererek Rusya'yı aynı anda bölgesel bir güç ve ulus devlet haline getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Putin took revisionist foreign policy decisions by launching an offensive against Georgia, annexing Crimea, and after attempts of destabilization in Donbas, finally invading Ukraine. While these could be regarded as mainly strategic moves to increase power, Putin took pains to claim other less material reasons for action and made moralizing speeches and indeed wrote a historical article that he pleaded scientific without referring to historians. While Putin's moves were characterized as neo-colonialism in academia and media, he invoked concepts of Russianness, ethnic, national, and historical symbols and utilized a nationalist rhetoric. Analyzing Putin's political framing during key moments of foreign policy making, we would like to understand how he defines Russia and Russianness, to place his narrative of Russian identity, Russia's relations with Ukraine and Russia's place in the world in a historical framework, and critically evaluate his assumptions and propositions. We argue that Putin aims to reconstruct Russian“imperial-national identity”as encompassing concepts of nation, empire, and state. This type of identity enables him aims to re-assert (i) an ethnic national identity among the three Slavic nations of Russians, Ukrainians, and Belarusians and the Russian diaspora, (ii) a non-ethnic national bond non-Slavic nation of Russia and even with former Soviet peoples, thereby simultaneously constructing Russia as a nation-state and a regional hegemon.