Investigation of the impacts of building and urban parameters onurban heat island formation in Ankara
Ankara'da kentsel ısı adası oluşumunda bina ve kent parametrelerinin etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 772671
  2. Yazar: DİLARA ERKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SOOFIA TAHIRA ELIAS ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Son birkaç yüzyılda, sanayi devrimi ve göçler sonucu kırsal alanlardaki nüfus azalmış, şehirler genişlemiş, kentleşme artmış; doğal ve yeşil yüzey alanları ısı tutma kapasitesi yüksek malzemelerle kaplanmıştır. Kentsel alanların üzerinde aşırı ısının neden olduğu çevre sıcaklığındaki artış Kentsel Isı Adası (KIA) etkisi olarak adlandırılır. Bu çalışma öncelikle Ankara da gözlemlenen mikro iklim değişikliği ile kentleşmedeki artış ve yüzey malzemelerindeki değişimi arasında bir ilişki kurmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamında Ankara sınırları içerisinde farklı yapısal ve çevresel özelliklere sahip 16 adet kentsel blok seçilmiştir. Seçilen bloklardaki binalar ve çevrelerindeki kentsel ögeler hem dijital hem de termal kamera ile fotoğraflandırılmış, ilgili yüzeylerin albedo değerleri hesaplanmıştır. Daha üç boyutlu modeli hazırlanan alanlara, elde edilen ölçüm değerleri işlenmiştir. ENVI-met yazılımında bu alanların mikroiklim simülasyonları yapılmıştır ve yüzey sıcaklığı, potansiyel hava sıcaklığı, rüzgar hızı ve yansıyan kısa dalga radyasyonu değerlerini gösteren haritalar üretilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre bina yükseklikleri, yüzey albedo değerleri, pencere/duvar oranı, bina yönelimleri ve bitki ve su varlığı gibi çevresel unsurlar mikro iklim koşullarını etkilemektedir. Örneğin, binaların alanda farklı yön ve doğrultularda yerleşim göstermesi öncelikle rüzgar geçiş yönünü ve rüzgar hızını değiştirmektedir. Bir malzemenin albedo değeri arttıkça yüzey sıcaklığı düşmekte ve düşük albedo değerine sahip malzemelerin kullanılması ortam sıcaklığını düşürmektedir. Albedo değeri düşük ve yüzey sıcaklığı yüksek olan malzemeler ise çevrelerine daha yüksek radyasyon enerjisi yaymaktadır. Ek olarak, bitki ve su kaynaklarının varlığı, çevredeki ısı enerjisi sayesinde buharlaşarak ve güneşten gelen radyasyon enerjisini soğurarak ısıl konfor seviyesinde olumlu artışa sebep olurken, bu ögelerin eksikliği ise hissedilen sıcaklık miktarını artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the urbanization in the last few centuries, green and permeable surface areas have decreased, and surfaces covered with materials with high heat holding capacity have increased. An increase in the environmental temperature caused by excessive heat above the urban areas is called Urban Heat Island (UHI) effect. This study primarily aims to find a correlation between the microclimate change of Ankara and the change in the building and urban surface materials due to expansion of urban areas. Within the scope of the study, 16 urban blocks with different structural and environmental characteristics were selected within the borders of Ankara. The buildings in the selected blocks and the surrounding urban elements were photographed with both digital and thermal cameras, and the albedo values of the relevant surfaces were calculated. Later, microclimate simulations of three-dimensional modeled areas were made in ENVI-met software and maps showing surface temperature, potential air temperature, wind speed and reflected shortwave radiation values were produced. According to the results, building and urban characteristics such as building heights, surface albedo values, window to wall ratio, urban layouts and environmental elements affect the microclimatic conditions. The different urban layout of the buildings primarily changes the wind passage pattern and the wind speed. As the albedo value of a material increases, the surface temperature decreases, and the use of low albedo materials reduce the ambient temperature. On the other hand, materials with low albedo value and high surface temperature have higher radiation energy to their surroundings. In addition, the presence of vegetation and water bodies reduces the potential air temperature by evaporation and absorbing the SW radiation. This effect helps to reduce the air temperature and increase the thermal comfort level of the people.