Tip ıı diyabet olgularında karotis arter aterosklerozu ile mikrovasküler komplikasyonların ilişkisi ve ekstrakranial internal karotis arterden elde edilen doppler akım parametrelerinin mikroanjiopatinin gösterilmesindeki rolü
The relationship of carotis artery athosclerosis and microvascular complications in type ii diabetes and the role of doppler flow parameters from the extracranial internal carotis artery in determining microangiopathy
  1. Tez No: 772898
  2. Yazar: PINAR DİYDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. TAĞMAÇ DEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Tip II diyabet hastalarında mikroalbuminüri ile karotis arter aterosklerozu arasındaki ilişkiyi saptamak ve ekstrakranial IKA'dan elde edilen Doppler akım parametreleri; RI, PI değerlerinin mikroanjiopati ve mikroalbuminüri ile ilişkisini saptayıp gelişebilecek komplikasyonların önlenmesine ve hastalığın kontrolüne katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2011 ve Ağustos 2011 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi endokrinoloji polikliniğinde Tip II Diyabet tanısı ile takip edilen 42 olgu dahil edildi. Tüm olguların sabah elde edilen spot idrar örneğinde idrar albümin/ kreatinin (uACR) ölçümü yapıldı. Tüm olguların bilateral ekstrakranial internal karotis arterleri; B mod, renkli Doppler ve pulse- Doppler inceleme ile değerlendirildi. B mod incelemede transvers ve longitidunal planlarda plak varlığı ve varsa stenoz derecesi belirlendi. Bilateral internal karotis arterden PI ve RI değerleri elde edildi. Ayrıca bilateral ana karotis arterden intima- media kalınlığı (IMK) ölçüldü. Bulgular: Çalışmamıza Tip II diyabet tanısı ile takip edilen mikroalbüminürisi olan ve olmayan 42 olgu alındı. Olguların gruplara dağılımında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı farklılık yoktu. Çalışmaya alınan ve internal karotis arterde
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the relationship between microalbuminuria and atherosclerosis in patients with Type 2 diabetes and evaluate the parameters of extracranial internal carotid artery (ICA) duplex ultrasonographic scanning; PI, RI in relation to microalbuminuria, which is an indicator of microangiopathy in patients with diabetes. Methods: Study population was 42 patients who were following up with type 2 diabetes in Ankara Numune Training and Research Hospital Endocrinology clinic during june- august 2011. The parameters of extracranial CA duplex ultrasonographic scanning; intima- media thickness (IMT) of CCA and urine albumin-to-creatinine ratio (u-ACR) were extracted, and their relationships were analyzed. Results: İn our study 42 diabetic patient with and without microalbuminurea were included. There was no significant difference in age and sex distrubition of cases to groups. All of the 5 patients who had 0.05). x Conclusion: Atherosclerosis is correlate well with progression of microangiopathy in Type 2 diabetic patients. Diabetic patients who have microalbuminuria can be examined with color Doppler US as a non invasive imaging method to detect atherosclerosis in earlier stage.