Spinal anestezi altında sezaryen operasyonlarında oksijen uygulamasının akciğer ultrasonu ve oksijen rezerv indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of oxygen administration in cesareansection under spinal anesthesia with lung ultrasound and oxygen reserve index
- Tez No: 773151
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL AYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Manolya Alkan Canıtez, Spinal Anestezi Altında Sezaryen Operasyonlarında Oksijen Uygulamasının Akciğer Ultrasonu ve Oksijen Rezerv İndeksi ile Değerlendirilmesi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Zonguldak, 2022. Amaç: Bu çalışmada; spinal anestezi altında sezaryen operasyonlarında gebelerdeki farklı oksijen destek uygulamalarının akciğerler üzerindeki etkisinin ultrason ve oksijen rezerv indeksi (ORİ) ile değerlendirilmesi, ikincil olarak yenidoğan üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Etik kurul ve hasta onamları sonrası prospektif randomize çalışmaya spinal anestezi altında sezaryen operasyonu planlanan Amerikan Anestezistler Derneği (ASA) II-III risk grubunda 90 hasta alındı. Rutin monitörizasyona ilave ORİ, perfüzyon indeksi (PI), pleth variability indeksi (PVI) ve rejyonal serebral oksijen saturasyon (rSO2) monitörizasyonları sağlandı veriler düzenli arlıklarla kaydedildi. Spinal anestezi sonrası hastalar 3 eşit gruba ayrıldı, Grup 0'a oda havası, Grup 3'e nazal kanül ile 3L/dk O₂ ve Grup 6'ya basit yüz maskesi ile 6L/dk O₂ uygulandı. Oksijen uygulamaları postoperatif 20 dk.'ya kadar sürdürüldü. Doğumda umblikal kord kan gazı, Apgar skorları kaydedildi. Akciğer havalanması ameliyat öncesi (T0), ameliyat sonrası 0 (T1) ve 20. dakika (T2) ve 6. saat (T3) modifiye akciğer ultrason skoru (LUS) kullanılarak değerlendirildi ve ∆LUS değerleri de kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Manolya Alkan Canıtez, Evaluation of Oxygen Administration in Cesarean Section Under Spinal Anesthesia with Lung Ultrasound and Oxygen Reserve Index, Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine, Department of Anesthesiology and Reanimation, Specialization Thesis in Medicine, Zonguldak, 2022. Aim: This study aimed to evaluate the effects of different oxygen support applications on the lungs of pregnant women in cesarean section under spinal anesthesia by ultrasound and oxygen reserve index (ORI), and secondarily to investigate the effects on the newborn. Materials and Methods: After obtaining the approval of the Ethics Committee and informed written consent of the patients, 90 patients in the American Society of Anesthesiologists (ASA) II-III risk group, who planned for cesarean section under spinal anesthesia, were included in the prospective randomized study. In addition to routine monitoring, oxygen reserve index (ORI), perfusion index (PI), pleth variability index (PVI) and regional cerebral oxygen saturation (rSO2) monitoring were provided and the data were recorded at regular intervals. After spinal anesthesia, the patients were divided into 3 equal groups; Room air was applied to Group 0, 3L/min O₂ by nasal cannula to Group 3, and 6L/min O₂ to Group 6 by simple face mask. Oxygen applications were continued up to 20 minutes postoperatively. Umbilical cord blood gas and Apgar scores were recorded at birth. Lung aeration was assessed preoperatively (T0), postoperatively 0 (T1) and 20th minute (T2) and 6th hour (T3) using the modified lung ultrasound score (LUS) and ∆LUS values were recorded.