Sosyal afetler savaş ve göç: Karabağ (Azerbaycan) örneği
Social disasters, war and migration: The case of Karabakh (Azerbaijan)
  1. Tez No: 773191
  2. Yazar: FAMİL ATAKİSHİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN BÜYÜKSARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, İlk ve Acil Yardım, Sociology, History, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Afet Eğitimi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırma konusu göçle ilgilidir. Araştırma konusu olan göç olgusu; insanların, ister sosyal, ekonomik isterse de siyasi nedenlerden dolayı yaşadığı yerleşim yerlerini değiştirmesi şeklinde tanımlanmaktadır. Bu eylem, hem zorunlu hem de bireylerin kendi istekleri doğrultusunda gerçekleşmektedir. Bu bağlamda, yerleşim yerlerini değiştiren bireyler, göç ettikleri yeni yerlerde birçok sosyo-ekonomik sorunlarla karşılaşabilmektedir. Çalışmada örnek olarak, Karabağdakı göç araştırılmıştır. Karabağ'da, Ermeniler tarafından özellikle 1923'ten beri süren sistemli olarak göçe zorlanan Azeri halkının yaşadığı ekonomik, sosyal, kültürel vb durumlar hakkında bir anket çerçevesinde inceleme yapılmıştır. İşgal edilmiş bu bölgelerin; terör örgütlerin yaşam, barınma ve illegal faaliyetleri için kullanılması tüm bölgeyi tehdit etmektedir. İşgalden kurtulmuş bölgelerin gerçek sahiplerine verilmesi gerekmektedir. Göçmen durumuna düşmüş bu insanlara geri dönüşleri için gerekli imkânlar sağlanmalıdır. Yerleşecekleri yerlerde imar, altyapı çalışmaları yapılmalı, modern ihtiyaçlara cevap verebilecek yapılar tesis edilmediler.
Özet (Çeviri)
The research topic is about immigration. The phenomenon of migration, which is the subject of research; It is defined as people changing their settlements for social, economic or political reasons. This action is both compulsory and takes place in line with the wishes of individuals. In this context, individuals who change their settlements may encounter many socio-economic problems in the new places they migrate to. Migration in Karabakh was investigated as an example in the study. In Karabakh, a survey was conducted on the economic, social, cultural, etc. situations of the Azeri people, who were forced to migrate systematically by the Armenians, especially since 1923. The use of these occupied areas for the life, shelter and illegal activities of terrorist organizations threatens the entire region. Liberated territories must be given to their rightful owners. These people, who have become immigrants, should be provided with the necessary opportunities for their return. In the places where they will settle, zoning and infrastructure works should be done, and structures that can meet modern needs have not been established.