Türk televizyon dizilerinde çocuk imgesi ve çocukluğun temsili
Child image and representation of childhood in Turkish television
  1. Tez No: 773281
  2. Yazar: SEHER DAMLA KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİM ESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Televizyonda üretilen programların içeriği, hitap ettiği kitleye göre şekillendirilmekte, bu kitlenin hayatındaki gerçeklere dayanılarak hikâyesi oluşturulmaktadır. Aile hikâyelerini konu alan dizilerde, ailenin en küçük bireyi olan çocuklar da etkileyici karakter olarak kullanılmaktadır. Aile konulu Türk televizyon dizilerinde çocuk karakterlerin yer alması, özellikle yıldız çocuk oyuncularla birlikte çocuk karakterlerinin görünürlüğünün artması, dizilerde 'çocuk' kavramının nasıl temsil edildiği sorusunu ortaya çıkartmaktadır. Bu soru, televizyon dizilerinin daha geniş kitleye ve özellikle genel izleyiciyle birlikte çocuklara da hitap etmesinden dolayı önem arz etmektedir. Dolayısıyla Türkiye'de çocukluğun temsili ve çocuk imgesinin televizyon dizilerinde nasıl yansıtıldığı bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Bu konu çerçevesinde; 2015-2020 yılları arasında yayınlanan üç dizi ve bu dizilerde yer alan dört çocuk karakteri örneklem olarak alınmıştır. Örneklemden yola çıkılarak; televizyon dizilerinin hangi çocuk imgelerini kullandığının, çocukluğu nasıl temsil ettiğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; hangi çocuk imgeleri ve nasıl çocukluk sorularına cevap aranmıştır. Araştırma yapılırken nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Örneklem olarak seçilen dizilerdeki çocuk karakterler birçok yönden inceleneceği için ulaşılan kodlar, kategoriler ve temalar betimsel analiz ile yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The content of the programs produced on television is shaped according to the audience it addresses, and the story of this audience is created based on the realities in their lives. In the series about family stories, children, the youngest member of the family, are also used as impressive characters. The inclusion of child characters in Turkish television series on family, and the increase in the visibility of child characters, especially with star child actors, raises the question of how the concept of 'child' is represented in the series. This question is important because television series appeal to a wider audience, especially to the general audience as well as to children. Therefore, the representation of childhood in Turkey and how the image of child is reflected in television series is the subject of this thesis. Within the framework of this subject; three TV series published between 2015-2020 and four child characters in these series were taken as samples. Based on the sample; it is aimed to reveal which child images the television series use and how they represent childhood. In accordance with this purpose; answers were sought to the questions of which child images and how childhood. While conducting the research, descriptive analysis method, one of the qualitative research methods, was used. Since the child characters in the TV series chosen as samples will be examined in many ways, the codes, categories and themes reached were interpreted with descriptive analysis.