Üst hakkının taşınmaz gibi işlem görmesi
The building right to be processed as immovable
  1. Tez No: 773569
  2. Yazar: REYYANUR ÇİÇEKLİ NOYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH VARDAR HAMAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Üst hakkı bir kimseye başkasına ait arazinin altında veya üstünde yapı inşa etme veya mevcut yapıyı muhafaza etme yetkisi tanıyan irtifak hakkıdır. Bu hukukî kurum, arazi satın alabilecek mali gücü olmayan kimselerin başkasına ait arazi üzerinde yapı inşa etmelerine imkân tanıdığından ekonomik anlamda önemli fayda sağlamaktadır. Roma Hukuku döneminde temelleri atılan üst hakkı, Türk Hukuku'nda zaman içinde birtakım değişiklikler göstermiştir. Medenî Kanun bağımsız ve sürekli üst hakkının tapu kütüğünde ayrı bir sayfaya kaydedilebileceğini ve böylelikle taşınmaz gibi işlem görebileceğini düzenlemiştir (TMK m. 826/3). Bu çalışma kapsamında üst hakkının tapu kütüğünde ayrı sayfaya kaydedilmesinin şartları ve hukukî sonuçları incelenmiştir. Özellikle üst hakkının bağımsız ve sürekli olarak kurulduğu ancak tapu kütüğünde ayrı sayfaya kaydedilmediği haller önem arz etmektedir. Zira üst hakkının taşınmaz gibi işlem görmesi konusundaki tartışmaların birçoğu bu noktada toplanmaktadır. Bağımsız ve sürekli olmasına rağmen ayrı sayfaya kaydedilmeyen üst hakkına bağlanan bazı hukukî sonuçların farklılık göstereceği yönündeki görüşler çalışma kapsamında ağırlıklı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Superficies is the right of easement, which gives a person the competence to build a structure above or below the land belonging to another person or to preserve the existing structure. This legal institution provides significant economic benefits as it allows person who do not have the financial power to buy land to build on land that belongs to someone else. Superficies, the foundations of which were laid during the Roman Law period has shown some changes in Turkish Law over time. The Civil Code stipulated that an independent and permanent superficies could be registered on a separate page in the land registry and thus processed as immovable (TMK m. 826/3). Within the scope of this study, the conditions and legal consequences of registering the superficies on a separate page in the land registry were examined. It is especially important when the superficies is established independently and permanent, but is not registered on a separate page in the land registry. Because most of the debates about the superficies to be treated as immovable come together at this point. The opinions that some legal consequences related to the building right, which are not registered on a separate page although they are independent and permanent will differ, have been mainly examined within the scope of the study.