Aksolotl (Ambystoma mexicanum) ekstresinin ovaryum kanser hücreleri üzerindeki terapötik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the therapeutic effectiveness of axolotl (Ambystoma mexicanum) extract on ovarian cancer cells
  1. Tez No: 774193
  2. Yazar: BURAK ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YİĞİT UYANIKGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Ovaryum kanseri, dünyada kadınlar arasında ölüme neden olan en yaygın üçüncü kanser türü olarak sıralamada yer almaktadır. Ovaryum kanseri, farklı klinik gelişim gösteren heterojen bir malignitedir. Böylesine büyük bir heterojenite, farklı ovaryum kanseri türlerinin altında yatan çeşitli biyolojik süreçlerin sonucudur. Aksolotl (Ambystoma mexicanum) semenderler sınıfından yaşamı boyunca neotenik özelliğe sahip olan ve laboratuvarda araştırılan bir semenderdir. Deneysel araştırmalarda sahip olduğu yüksek rejenerasyon yeteneği ve kansere karşı gösterdiği direnç nedeniyle dünyada sıkça kullanılan model organizma olarak bilinmektedir. Kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi kanserin genel tedavi şeklidir. Kemoterapik ajanların kullanılmasının yanında günümüzde doğal terapötik ajanların kullanımına olan ilgi artmakta ve bununla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Bu amaçla daha önce sadece tek bir hücre hattında denenmiş olan Aksolotl ekstresini (AXO), ilk defa OVCAR-3 ovaryum kanseri hücrelerinde sitotoksik, apoptotik ve immunohistokimyasal etkisini değerlendirdi. Ek olarak hem OVCAR-3 hem de WI-38 hücre hattı üzerinde in vitro yara modeli oluşturuldu. Çalışmamızda proliferasyon deneyi ile sitotoksisite deneyi öncesinde kuyucuk başına uygun hücre miktarı belirlenmiştir. Ardından hücrelere ekstre uygulanıp sitotoksik etkisi MTT yöntemi ile belirlenmiştir. Apoptotik etkisi ise Annexin V-FITC yöntemi ile belirlenmiştir. İmmunohistokimyasal (İHC) olarak yapılan boyamalarda NF-κB sinyal yolağı üzerinde etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca Hematoksilen-Eozin (HE) boyaması ile hücrelerin morfolojileri incelenmiştir. Bulgular doğrultusunda in vitro ortamda tümör hücre canlılığı üzerindeki etkisi gelecekteki çalışmalar için ön çalışma olarak ortaya konmuş, ovaryum kanserine yönelik yeni doğal tedavi seçenekleri oluşturulması için yapılacak olan gelecekteki deneylere öncülük etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the third most common cause of death among women in the world. Ovarian cancer is a heterogeneous malignancy with different clinical development. Such great heterogeneity is the result of various biological processes underlying different types of ovarian cancer. Axolotl (Ambystoma mexicanum) is a living creature from the salamander class, which has neotenic features throughout its life and is research in the laboratory. It is known as a model organism that is frequently used in the world due to its high regeneration ability and resistance to cancer in experimental research. Chemotherapy, radiotherapy and surgery are the general treatment modalities of the cancer. In addition to the use of chemotherapeutic agents, the interest in the use of natural therapeutic agents is increasing and researches on this are continuing. For this purpose, we evaluated the cytotoxic, apoptotic and immunohistochemical effects of Axolotl extract (AXO), which was tested on only a single cell line, on OVCAR-3 ovarian cancer cells. In addition, an in vitro wound model was created on both the OVCAR-3 and WI-38 cell lines. In our study, the appropriate amount of cells per well was determined before the proliferation assay and the cytotoxicity experiment. Then, by applying the extract to the cells, the cytotoxic effect was determined by the MTT method. Its apoptotic effect was determined by the Annexin V-FITC method. It was investigated whether it has an effect on the NF-kB signaling pathway in immunohistochemical (IHC) and staining. In addition, the morphology of the cells was examined by Hematoxylin-Eosin (HE) staining. In line with the findings, its effect on tumor cell viability in vitro has been demonstrated as a preliminary study and is intended to lead to future experiments to create new natural treatment options for ovarian cancer.