Applications of specialized project management techniques for new product development in it & manufacturing
Bilgi teknolojileri ve üretim alanında yeni ürün geliştirme projelerine özel proje yönetim tekniklerinin uygulamaları
  1. Tez No: 774390
  2. Yazar: BÜŞRA ALMA ÇALLI
  3. Danışmanlar: DR. ANDY LUNG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kingston University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez, bilgi teknolojileri ve üretim alanlarında yeni ürün geliştirme projelerinde kullanılan proje yönetimi modellerinin ve tekniklerinin uygulamalarını araştırmaktadır. Çeşitli model ve tekniklerin bilgi teknolojileri ve üretimde yeni ürün geliştirme süreçlerindeki uygulamaları incelendikten sonra, yeni ürün geliştirme uygulamaları için detaylı araştırmalar yapılmıştır. Spesifik tekniklerin avantajları ve dezavantajları, anket ve vaka çalışmaları yoluyla araştırılmıştır. Bulgular, geleneksel tekniklerin (PERT/CPM) sınırlamalarını ve Kritik Zincir Proje Yönetiminin (CCPM) bu sınırlamaların üstesinden gelme potansiyelini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, CCPM'nin de iyileştirilmesi gereken bazı kısıtları tespit edilmiştir ve bu sınırlamalara dayanarak iyileştirme önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This paper researches applications of project management models and techniques in new product development (NPD) practices in IT and manufacturing industries. After analyzing implementation of various models and techniques in IT and manufacturing new product development projects, detailed research was conducted for manufacturing NPD implementations. Advantages and disadvantages of specific techniques were investigated through a questionnaire and real world case studies. Findings revealed limitations of traditional techniques (PERT/CPM) and Critical Chain Project Management‟s (CCPM) potential of overcoming these limitations. Nevertheless, CCPM has some drawbacks need to be improved and recommendations based on these limitations were stated.