Spatial modelling of urban mobility induced air pollution: A case study of Istanbul
Kentsel mobilite kaynaklı hava kirliliğinin mekansal modellemesi: İstanbul örneği
  1. Tez No: 774636
  2. Yazar: REVNAK ŞENAY BOYACI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜZEYYEN ANIL ŞENYEL KÜRKÇÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Hava kirliliği atmosferdeki kirleticilerin insanlara, diğer canlı organizmalara ve çevreye zararlı bir düzeye yükselmesi şeklinde tanımlanabilir ve insanların çeşitli faaliyetleri sonucu meydana gelen üretim ve tüketim aktiviteleri sırasında ortaya çıkan atıklar ile meydana gelmektedir. Kentlerdeki nüfus artışı, artan şehirleşme ve sanayileşme gibi nedenler ile birlikte kuraklık, topografik koşullar, enversiyon ve iklimsel özellikler gibi birçok faktörün de etkisiyle tüm dünyada hava kirliliği problemi gittikçe artmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi nüfus artışı, değişen tüketim alışkanlıkları ve gelişen teknoloji nedeniyle hava kirliliği Türkiye'de de endişe verici bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Hava kirliliği, toplumlar için önemini koruyan ciddi bir konu olma özelliğinde olup bir bölgede hava kirliliğinin tespit edilmesi amacıyla hava kalitesini ölçmek, hava kalitesi seviyesinin belirlenmesi, kaynağının tespit edilmesi ve etki alanının ortaya çıkarılması oldukça büyük önem arz etmektedir. Kentlerde hava kirliliğini oluşturan ana etmenlerden birinin kent içi hareketlilik, tüm dünya genelinde COVID-19 pandemisini önlemeye yönelik alınan önlemler kapsamında uygulanan kısıtlamalarla sınırlanmıştır. Bu durum da kent içi hareketliliğin kentlerdeki hava kalitesine ne ölçüde bir etki yarattığını ölçmek için elverişli bir deney ortamı yaratmıştır. Günümüzde tüm dünyada özellikle de büyük kentlerde hava kirliliği önemli bir sorun haline gelmiştir. Bu tezde çalışma alanı olarak Türkiye'nin en yüksek nüfusa sahip şehri olan İstanbul ili alınarak İstanbul iline ait kentsel hareketlilik kaynaklı hava kirliliğinin zaman içinde mekânsal dağılımı incelenmektedir. Mobiliteden kaynaklanan hava kirliliğinde başta gelen kirleticilerin mekânsal etki dağılımları, bir jeo-istatistiki tahmin metodu olan Kriging yöntemi ile 2019 yılı ve COVID-19 pandemisi kaynaklı sokağa çıkma kısıtlamalarının olduğu 2020 yılı için karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Kentsel mobilitenin azalması ile birlikte mobilite kaynaklı kirletici düzeylerinde yılın farklı zaman periyodları için azalmalar gözlemlenmiş, bu azalmaların en fazla gözlendiği yerlerin ise taşıt trafiğinin yoğun olduğu ve sokağa çıkma kısıtlamaları öncesinde hava kirliliği düzeyinin en fazla olduğu alanlarda olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Air pollution can be defined as the increase of pollutants in the atmosphere to the levels that are harmful to humans, other living organisms and the environment which occurs during production and consumption activities. The problem of air pollution is increasing all over the world as a result of various factors such as drought, topographic conditions, inversion and climatic characteristics, as well as reasons such as population growth in cities, increasing urbanization and industrialization. Similar to the world, rising energy demand with population increase, changes in consumption patterns and technological development makes air pollution to be an alarming problem in Turkey. Air pollution is a serious issue that maintains its importance for societies, and it is of great importance to measure air quality, determine the level of air quality, measure its spatial distribution and reveal the pollution sources. Urban mobility, one of the main factors that results in air pollution in cities, was limited by the restrictions applied within the scope of the measures taken to prevent the COVID-19 pandemic all over the world. This situation has created a suitable experimental environment to measure the effect of urban mobility on air quality in cities. In this thesis, the spatial distribution of air pollution caused by urban mobility in Istanbul, which is the most populated city in Turkey, is examined over time. The spatial distributions of major pollutants caused by mobility is modeled with Kriging, a geo-statistical estimation method, and compared for 2019 and 2020, the year curfews took place due to the Covid-19 pandemic. With the decrease in urban mobility, decreases have been observed in the levels of mobility-related pollutants for different time periods of the year. It has been determined that the areas where decreases are observed the most are the ones with heavy vehicle traffic where pollution levels had been the highest prior to curfews.