Effect of build direction on crack growth behavior of Ti6Al4V alloy manufactured by electron beam melting
Yapı yönünün elektron ışınıyla eritme yöntemiyle üretilen Ti6Al4V alaşımında çatlak büyüme davranışına etkisi
  1. Tez No: 774642
  2. Yazar: FEYZİYE ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIZA GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, metal katkılı imalat yöntemlerinden biri olan elektron demeti eritme yöntemiyle üretilen Ti6Al4V'nin çatlak ilerleme davranışına yapı yöneliminin etkileri incelenmiştir. İlk olarak EBM kullanılarak Ti6Al4V blokları taban düzlemine göre farklı bina açılarında (00,300,450 ve 900) imal edilmiştir. Daha sonra bu bloklardan çekme, kırılma tokluğu ve çatlak büyüme hızı numuneleri için sırasıyla ASTM E8, ASTM E399 ve ASTM E647 standartlarına uygun test numuneleri işlenmiştir. Yorulma çatlağı büyüme testi öncesinde kusur miktarını belirlemek için bilgisayarlı tomografi kullanıldı. Dört farklı açıda oluşturulan bu numunelerin dadN - ΔK grafikleri incelenmiştir. Kırık yüzeyleri analiz etmek için taramalı elektron mikroskobu kullanıldı. 00 açısı ile üretilen parçaların çekme mekanik özelliklerinin daha yüksek olduğu kaydedilmiştir. Öte yandan, 300 açı ile işlenen EBM parçaları, kırık düzlemde erimemiş bölgelerin fazlalığı nedeniyle daha az uzamış bir yapıya sahiptir. Çatlak ilerlemesi ile ilgili olarak, 300 açı ile işlenen EBM parçası, yorulma çatlağı ilerlemesine karşı en düşük dirence sahiptir.
Özet (Çeviri)
The effects of build orientation on the crack propagation behavior of Ti6Al4V fabricated by elecron beam melting which is one of metal additive manufacturing methods were examined in this study. Firstly, Ti6Al4V blocks were manufactured at different building angles (00,300,450 and 900) regarding as base plane using EBM. Subsequently, test specimens were machined from these blocks in compliance with ASTM E8, ASTM E399 and ASTM E647 standards for tensile, fracture toughness and crack growth rate specimens, respectively. Computed tomography was used to determine the amount of defects prior to fatigue crack growth test. dadN vs. ΔK graphs of these specimens constructed at four different angles were investigated. Scanning electron microscope was used to analyse fracture surfaces It was noted that parts produced at 00 angle have higher tensile mechanical properties. On the other hand, parts EBM processed with 300 have less elongated structure due to the unmelted regions. Regarding as crack propagation, part EBM processed with 300 has the lowest resistance to fatigue crack propagation.