Yenidoğanların ilk ağrılı işlemi sırasında beyaz gürültü dinletilmesinin ağrı, konfor, ağlama süresi ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The effect of listening to white noise during the first invasive interventions of newborns on pain, comfort, crying time and physiological parameters
  1. Tez No: 774706
  2. Yazar: TUĞBA TODİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma, Batman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde; 9 Ekim 2021 ile 20 Mart 2022'de, yenidoğanlara ilk ağrılı işlemi olan K vitamini intramüsküler enjeksiyonu (IM) sırasında beyaz gürültü dinletilmesinin; ağrı, konfor, ağlama süresi ve fizyolojik parametrelerine etkisinin incelenmesi amacıyla 75 yenidoğanla randomize kontrollü deneysel olarak gerçekleştirildi. Beyaz gürültü grubunda bulunan yenidoğanlara K vitamini IM uygulamasından 5 dakika önce beyaz gürültü dinletilmeye başlandı, 5. dakikada aynı ebe tarafından IM uygulandı ve 5 dakika sonrasına kadar olmak üzere 10 dakikalık kamera kaydı alındı. Çalışmada; aksiyon kamerası tripota yerleştirilerek çekimler gerçekleştirildi. Veriler, Bebeği Tanıtıcı Bilgi Formu, Aileyi Tanıtıcı Bilgi Formu, Yenidoğan Ağrı Skalası (NIPS) ve Yenidoğan Konfor Davranış Ölçeği (YKDÖ) ile toplandı. Beyaz gürültü grubundaki bebeklerin ortalama ağlama sürelerinin (24.14±15.43) beyaz gürültü dinletilmeyen kontrol grubuna (40.03±13.58) göre oldukça düşük olduğu belirlendi (p=0.000). Deney grubundakilerin ağlama süresi (sn.), kontrol grubundakilere göre anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (Z=-4,428; p=0.000).
Özet (Çeviri)
This study was carried out at Batman Training and Research Hospital from October 9, 2021 to March 20, 2022 with 75 newborns to examine the effects of listening to the white noise on pain, comfort, crying time and physiological parameters during the first invasive interventions of vitamin K by intramuscular injection (IM). The randomized controlled study was performed as experimentally. The newborns in the white noise group were started to listen to white noise 5 minutes before vitamin K IM administration, IM was applied by the same midwife at the 5th minute, and 10-minute camera recording was taken until 5 minutes later. In the study; the action camera was placed on a tripod and the shots were taken. Data were collected using the Baby Information Form, the Family Information Form, the Newborn Pain Scale (NIPS) and the COMFORTneo Behavior Scale (COMFORTneo). It was determined that the mean crying times (24.14±15.43) of the babies who were listened to white noise (experimental group) were considerably lower than the control group (40.03±13.58) who were not listened to white noise (p=0.000). As a result of the analyzes made; The crying time (sec.) in the experimental group was significantly lower than those in the control group (Z=-4.428; p=0.000).