Türkiye'de siyasi partilerin web sitesi kullanımı: Diyalojik iletişim bağlamında bir analiz
The website usage of political parties in Turkey: An analysis in the context of dialogical communication
- Tez No: 774859
- Danışmanlar: PROF. DR. RACİ TAŞCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Siyasal aktörler, geleneksel medyayı kullanarak iletişim faaliyetlerini 2000'li yıllara kadar ağırlıkla seçim dönemlerinde gerçekleştirirken, sayısal iletişim teknolojisindeki gelişmelerle birlikte günümüzde sosyal medya ve dijital kanalları kullanarak bu tür faaliyetlerini seçim dönemleri dışında da çok yoğun bir şekilde gerçekleştirmektedirler. Dijital iletişim kanallarından biri olan web sitelerinin konu edinildiği bu çalışmada, Kent ve Taylor'un diyalojik iletişim bağlamında ortaya koydukları ilkeler doğrultusunda araştırmanın örneklemini oluşturan Adalet ve Kalkınma Partisi (Ak Parti) ile Cumhuriyet Halk Partisinin (CHP) web sitelerini nasıl kullandıklarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu yönüyle çalışma, siyasi partiler tarafından kurumsal web sitelerinin seçim dönemleri dışında nasıl ve hangi amaçla kullanıldığını saptamak açısından önemlidir. Betimleyici bir yaklaşıma sahip olan araştırma kapsamında, diyalojik iletişim ilkelerini içeren 36 maddelik bir kodlama cetveli oluşturularak 12.06.2022-10.07.2022 tarihleri arasında söz konusu partilerin web sitelerinden toplanan veriler nitel ve nicel içerik analizine tabii tutulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, partilerin ağırlıkla enformasyon yararlılığı ve arayüz kullanım kolaylığı ilkelerine önem verdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Political actors, and traditional media communication activities in the period until the 2000s were selected using weights while performing with the developments in digital communication technology today, social media and digital channels using this type of activities outside of the election period are performed in a very intense way. Digital communication websites formed the subject of one of the channels in this study, Kent and Taylor's dialogic communication in the context of the principles that constitute the sample of the study laid out by the Justice and Development Party (AK Party) and the Republican People's Party (CHP), is aimed to analyze how you use websites. In this aspect, the study is important to determine how and for what purpose corporate websites are used by political parties outside of election periods. Within the scope of the research, which has a descriptive approach, a 36-point coding ruler containing the principles of dialogical communication was created and the data collected from the websites of the parties between 12.06.2022 and 10.07.2022 were subjected to qualitative and quantitative content analysis. According to the results obtained, it was determined that the parties attach importance to the principles of information usefulness and ease of interface use by weight.