Larinks kanserinde operasyon öncesi tek kesitli bt evrelemesi ile operasyon sonrası histopatoloji evrelemesinin karşılaştırılması
In larynx cancerstaging before operation with single section ct comparison of post-operational histopathology staging
  1. Tez No: 775021
  2. Yazar: SEVİNÇ TAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, larenks kanseri için preoperatif BT bulgularını histopatolojik sonuçlarla karşılaştırarak yanlış negatif ve yanlış pozitif olma nedenlerini belirlemektir. Gereç ve yöntemler: Ameliyat öncesi 94 hastaya biyopsi ile larenks kanseri tanısı konuldu. Tüm hastalar ameliyat öncesi tek detektörlü BT ile değerlendirildi. Patoloji sonuçları referans yöntem olarak kabul edildi. BT evrelemesi için en son TNM skorlama sistemi kullanıldı. Bulgular: Hastaların 92'sinde skuamöz hücreli karsinom, 1 hastada adenoid kistik karsinom ve 1 hastada kondrosarkom doğrulandı. En sık görülen tümör transglottik (%46,8) ve en az saptanan tümör ise subglottik (%1,1) idi. BT'de tümörün anatomik seviyesi 44 hastanın 37'sinde (%84) doğru saptandı. Preepiglottik, anterior komissur ve subglottik uzantı ve kıkırdak invazyonların doğruluğu sırasıyla %75, %74, %76 ve %82 olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is the determination of the accuracy of preoperative CT findings for larynx cancer and the reasons for false negatives and false positives regarding to the histopathological results. Material and methods: Preoperatively 94 patients were diagnosed with larynx cancer by biopsy. All patients were evaluated preoperatively with single detector CT and then operated. The pathology results were accepted as a reference method. Latest TNM scoring system was used for the CT staging. Results: Squamous cell carcinoma was confirmed in 92 of the patients, adenoid cystic carcinoma in 1 of the patients, and chondrosarcoma in one patient. The most common tumor was found transglottic (46.8%) and the least detected was the subglottic (1.1%). The anatomic level of the tumor in the CT was correctly detected in 37 of 44 patients (84%). The accuracy of the preepiglottic, the anterior commissur, and the subglottic extension and cartilage invasions were evaluated as 75%, 74%, 76% and 82% respectively.