Çözücü buharının görüntüye dönüştürülerek derin öğrenme tabanlı sınıflandırma yaklaşımı ile kimlik ve konsantrasyon tespiti
Identity and concentration detection with deep learning based classification approach by converting solvent vapor to image
  1. Tez No: 775073
  2. Yazar: FERDA DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YÜCEL ÖZBEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada gözenekli silisyum (GS) tabanlı kimyasal yapının üretimi gerçekleştirilip SWIR kamera ile kızılötesi ışın kaynağı arasına yerleştirilerek yeni bir sensör yapısı oluşturulması amaçlanmıştır. Ortama farklı çözücüler gönderilerek GS yapı yüzeyinde oluşan farklılıkları görmek amacıyla SWIR kamera ile alınan video kayıtlarının oluşturduğu veri tabanı ve bu veri tabanını oluşturan görüntüler derin öğrenme ve sınıflandırma algoritmaları (HOG özniteliği ve LSTM) yardımıyla analiz edilip çözücü buharı türü ile çözücü buharı türü ve konsantrasyon büyüklüklerini sınıflandırma işlemi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to produce a porous silicon (GS) based chemical structure and to create a new sensor structure by placing it between the SWIR camera and the infrared light source. In order to see the differences in the surface of the GS structure by sending different solvents to the environment, the database was created by the video recordings taken with the SWIR camera and the images forming this database were analyzed with the help of deep learning and classification algorithms, and it was carried out classify the solvent vapor type, solvent vapor type and concentration magnitudes.