Türkiye ve dünyada gerçekleştirilen siber saldırıları yöntemlerinin ve bu saldırılara karşı alınan önlemlerin incelenmesi
Examining the methods of cyber attacks and the measures against these attacks in Turkey and in the world
  1. Tez No: 775331
  2. Yazar: SÜMEYRA TEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANDAÇ MESUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ülkelerin dijital dönüşüm süreçlerinde, bilgi güvenliği en önemli konulardan biridir. Bu açıdan bireyler, toplum ve devletler açısından siber güvenlik sistemleri hem verilerin korunmasında hem de siber saldırılardan kaynaklı zararların önlenmesinde siber güvenlik önemli bir yere sahiptir. Günden güne artan dijitalleşme süreci, siber saldırı tehditlerinin ve internet üzerinde siber saldırılara karşı güvenlik açıklarının da aynı oranda artmasına neden olmaktadır. Kişisel verilerin ve devletlerin gizli bilgilerinin herhangi bir tehdide karşı korunması oluşabilecek ciddi maliyetler ve zararlardan koruyacaktır. Bu bağlamda siber güvenlik kavramı tezin temelini oluşturmaktadır. Bu açıdan siber güvenliğinin sağlanması için öncelikle tez çalışmasında siber saldırı türleri ve saldırılardan korunma yöntemleri incelenmektedir. Bunun yanında Türkiye'de ve Dünya üzerindeki siber saldırı örnekleri yöntemleri ile incelenecektir. Böylece hem literatür hem de alan uzmanlarına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Son olarak siber güvenlik açısından farkındalığın da arttırılması tezin temel amaçlarından birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the digital transformation processes of countries, information security is one of the most important issues. In this respect, cyber security systems have an important place in both the protection of data and the prevention of damages caused by cyber attacks in terms of individuals, society and states. The increasing digitalization process day by day causes cyber threats and cyber security vulnerabilities to increase at the same rate. Protection of personal data and confidential information of governments against any threat will protect it from serious costs and damages that may occur. In this context, the concept of cyber security forms the basis of the thesis. In this respect, in order to ensure cyber security, first of all, types of cyber attacks and methods of protection from attacks are examined in the thesis. In addition, cyber security approaches and policies in Turkey and around the world will be examined. Thus, it is aimed to contribute to both the literature and the field experts. Finally, raising awareness in terms of cyber security is one of the main objectives of the thesis.