Farklı mikroalg türlerinin ve konsantrasyonlarının rotifer (Brachionus plicatilis) büyümesine ve biyokimyasal yapısına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of different microalgae species and concentrations on rotifer (Brachionus plicatilis) growth and biochemical structure
  1. Tez No: 775590
  2. Yazar: MUSTAFA İBRAHİM OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ELP, PROF. DR. YAŞAR DURMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı mikroalglerin (Nannochloropsis sp. ve Chlorella sp.) farklı konsantrasyonlarının rotifer (Brachionus plicatilis) büyümesine ve biyokimyasal yapısına etkisinin belirlenmesidir. Rotiferler, Nannochloropsis sp. türü için N10:10x106; N20:20x106; N30:30x106 hücre/ml ve Chlorella sp. türü için C3:3x106; C6:6x106; C9:9x106 hücre/ml yoğunlukları sabit tutularak eksilen mikroalg miktarı kadar ekleme yapılarak beslenmiştir. Her bir deneme grubuna 200 birey/ml yoğunlukta ekim yapılarak üç tekerrürlü olarak çalışma başlatılmıştır. Çalışma 5 gün süreyle yürütülmüştür. Çalışma süresi boyunca, her deneme grubunun popülasyon parametreleri olan birey sayısı, yumurtalı birey sayısı ve oranı, büyüme hızı, ikilenme zamanı ve günlük rotifer üretimi hesaplanmıştır. Çalışmanın sonunda rotiferler hasat edilerek biyokimyasal analizler, aminoasit ve yağ asitleri analizleri yapılmıştır. Popülasyon parametrelerinde en yüksek değerler, birey sayısı 1047±20,90 birey/ml, yumurtalı birey sayısı 555±9,0 birey/ml, büyüme hızı 0,41±0,01 bölünme/gün, ikilenme zamanı 1,68±0,02 gün, günlük rotifer üretimi 211,75±5,23 birey/ml/gün N30 grubunda 4.günde belirlenmiştir. Ham protein oranlarında en yüksek oranı %54,41 ile N30 grubu vermiştir. Ham yağda en yüksek orana N30 grubunda %34,5, toplam yağ asitlerinde en yüksek oran %70,69 ile N20 grubunda bulunmuştur. Esansiyel aminoasitlerde ise %68,31 ile en iyi verim N20 grubunda tespit edilmiştir. Sonuç olarak hem popülasyon büyümesi hem de biyokimyasal yapı değerlendirildiğinde en yüksek performansı veren grup N30:30x106 hücre/ml yoğunlukla beslenen grup olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of different concentrations of different microalgae (Nannochloropsis sp. and Chlorella sp.) on the growth and biochemical structure of rotifer (Brachionus plicatilis). Rotifers were fed with N10:10x106, N20:20x106, N30:30x106 cells/ml for Nannochloropsis sp. species and C3:3x106, C6:6x106, C9:9x106 cells/ml for Chlorella sp. species, while keeping the concentrations constant by adding the amount of reduced microalgae. The study was started with three replications by inoculating at a density of 200 individuals/ml in each experimental group. The study was carried out for 5 days. During the study period, the population parameters of each experimental group, namely the number of individuals, the number and proportion of indiviudals with eggs, growth rate, doubling time, and daily rotifer production were calculated. At the end of the study, rotifers were harvested and biochemical analyzes, amino acid and fatty acid analyzes were made. The highest values in population parameters, number of individuals 1047±20.90 individuals/ml, number of individuals with eggs 555±9.0 individuals/ml, growth rate 0.41±0.01 division/day, doubling time 1.68±0.02 days, daily rotifer production 211.75±5.23 individuals/ml/day were determined in the N30 group on the 4th day. N30 group showed the highest rate of crude protein with 54.41%. The highest rate in crude oil was found in the N30 group with 34.5% and the highest rate in total fatty acids was found in the N20 group with 70.69%. In essential amino acids, the best yield was found in the N20 group with 68.31%. As a result, when both population growth and biochemical structure were evaluated, the group that displayed the highest performance was the group fed with N30:30x106 cell/ml concentration.