Türk işleme sanatına batı etkilerinin yansıması
Reflection of western influences on Turkish embroidery art
- Tez No: 775782
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Toplumlar etkileşime girdiği sürece birbirini etkiler. Bu nedenle kültürel olarak değişime uğrayabilmek için farklı kültürlerle yakın ilişki kurmak gerekir. Geçmişten günümüze kadar varlığını her dönemde sürdüren işleme sanatı var olduğu ilk andan itibaren içinde bulunduğu toplumların kültürel değerlerinden etkilenmiştir. Türk kadınlarında oldukça önemli bir sanat alanına dönüşen nakış süsleme alanında yoğun bir şekilde kullanılarak günümüze kadar uzanan bir miras olarak görülmektedir. Ancak her dönemde bir önceki kültürel mirastan farklılaşarak yeni bir boyut kazanmıştır. Özellikle İslamiyet'in kabulü ile farklılaşmaya başlayan Türk işlemesi Osmanlının batılılaşma hareketleri ile yeni bir boyut kazarak farklı işleme teknikleri ile varlığını sürdürmüştür. Osmanlıda görülen batılılaşma hareketleri Avrupa'ya açılma ve Avrupalı sanatçıların (Osmanlı'da) etkin bir şekilde faaliyet göstermesi Türk işlemesinin de değişmesi ve gelişmesine neden olmuştur. Yapılan araştırma neticesinde geleneksel Türk işleme sanatına Batılı ülkelerle girilen kültürel etkileşim neticesinde yeni tekniklerin eklendiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As long as societies interact, they influence each other. For this reason, it is necessary to establish close relations with different cultures in order to undergo cultural change. The art of embroidery, which has continued its existence in every period from past to present, has been influenced by the cultural values of the societies it is in since the first moment it existed. It is seen as a heritage that extends to the present day by being used intensively in the field of embroidery ornamentation, which has become a very important art field in Turkish women. However, in each period, it has gained a new dimension by differentiating itself from the previous cultural heritage. Turkish processing, which started to differentiate especially with the acceptance of Islam, continued its existence with different processing techniques by digging a new dimension with the westernization movements of the Ottoman Empire. The westernization movements seen in the Ottoman Empire, the opening to Europe and the active activity of European artists in the Ottoman Empire caused the Turkish embroidery to change and develop. As a result of the research, it was determined that new techniques were added to the traditional Turkish processing art as a result of cultural interaction with Western countries.