Fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeye sahip kolonların burkulma analizi
Buckling analysis of columns with functionally graded materials
- Tez No: 775806
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYTULLAH TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, eksenel yönde fonksiyonel derecelendirilmiş kolonların burkulma davranışı araştırılmıştır. Kolonlar, kayma deformasyonunun burkulma yükü üzerindeki etkisini görmek için Euler-Bernoulli ve Timoshenko kiriş teorilerine dayalı olarak modellenmiştir. Burkulma davranışını yöneten diferansiyel denklemler, denge denklemleri yardımıyla iki farklı formatta elde edilmiştir. Davranışı yöneten diferansiyel denklemler, Python dilinde hazırlanmış Tamamlayıcı Fonksiyonlar Yöntemine dayalı bir program yardımıyla çözülmüştür. Tamamlayıcı Fonksiyonlar Yöntemi yardımıyla elde edilen burkulma yükleri, literatürde bulunan sonuçlar ve Abaqus sonlu elemanlar yazılımından elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Malzeme değişim fonksiyonlarının, sınır koşullarının ve kesit özelliklerinin burkulma yüküne etkisi araştırılmıştır. Eksenel yönde fonksiyonel derecelendirilmiş malzemeli kolonların burkulma yükünün hesaplanmasında uygulanan sayısal yöntemin etkinliği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the buckling behavior of axially functionally graded columns has been investigated. Columns are modeled based on Euler-Bernoulli and Timoshenko beam theories in order to see the effect of shear deformation on the buckling load. Differential equations governing the buckling behavior are obtained in two different forms with the help of equilibrium equations. A program based on the Complementary Functions Method which was prepared with the Python language has been used in the solution of differential equations. The buckling loads obtained by the Complementary Functions Method have been compared with the results found in the literature and those of the Abaqus finite element software. The effects of material functions, boundary conditions, and section properties on the buckling load have been investigated. The efficiency of the numerical method applied in the calculation of the buckling load of columns with functionally graded materials in the axial direction is shown.